Czy zmiany struktury Polskiego Radia będą się wiązały ze zwolnieniami dziennikarzy?
- Niektórzy dziennikarze Polskiego Radia są odsuwani od anteny i przesuwani do archiwum
- Dział kadr spytał działające w radiu związki zawodowe o uprawnienia pracownicze przysługujące tym dziennikarzom
- Może to podważać deklarację władz spółki, że zmiany struktury Polskiego Radia nie będą się wiązały ze zwolnieniami dziennikarzy – ocenia RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich śledzi doniesienia dotyczące wprowadzanych od lipca 2019 r. zmian struktury wewnętrznej Polskiego Radia w kontekście poszanowania praw obywatelskich.
Jak wynika z informacji prasowych, w związku z tymi zmianami, wieloletni dziennikarz „Trójki” Ernest Zozuń został oddelegowany do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, a dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna została odsunięta od anteny „Jedynki”. Wcześniej, w kwietniu br., Agata Kasprolewicz została odsunięta od prowadzenia audycji w „Jedynce”, co spotkało się z dużym protestem pracowników radia. Po reorganizacji struktury dziennikarce tej nie została przydzielona żadna audycja.
Z informacji mediów wynika ponadto, że dział kadr Polskiego Radia zapytał związki zawodowe o uprawnienia pracownicze przysługujące wymienionym dziennikarzom (działaczom związkowym przysługuje szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy).
- Może to budzić wątpliwości co do prawdziwości deklaracji władz spółki, że zmiany struktury Polskiego Radia nie będą się wiązały ze zwolnieniami dziennikarzy - uważa Adam Bodnar.
Polskie Radio jest źródłem informacji dla znacznej części obywateli. Pełni istotną rolę w zakresie realizacji zadań mediów publicznych wynikających z Konstytucji. Odsuwanie od anteny oraz zwalnianie z pracy zatrudnionych w mediach publicznych dziennikarzy, o dużym dorobku zawodowym i wieloletnim doświadczeniu, może budzić w tym kontekście wątpliwości.
W ocenie Rzecznika decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane na podstawie przejrzystych zasad, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego. Media publiczne powinny wykazywać się szczególną troską o zapewnienia pluralizmu przekazywanych treści i swobody pracy dziennikarzom.
Adam Bodnar zwrócił się do prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego o stanowisko i poinformowanie o przyczynach decyzji kadrowych dotyczących wskazanych dziennikarzy. Poprosił również o wskazanie podstawy prawnej wystąpienia do związków zawodowych.
VII.564.53.2019