Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dlaczego Polskie Radio zakończyło współpracę z red. Agatą Kasprolewicz

Data:
  • Co było przyczyną zakończenia przez Polskie Radio współpracy z red. Agatą Kasprolewicz – pyta RPO prezeskę PR Agnieszkę Kamińską
  • Dziennikarkę już w 2019 r. odsunięto od prowadzenia audycji. Nie otrzymała przydziału do żadnej z anten
  • Decyzja o zakończeniu współpracy dotychczas nie została uzasadniona
  • Rzecznik jest zaniepokojony obecną polityką kadrową w Polskim Radiu

W związku z doniesieniami mediów o rozwiązaniu współpracy z red. Agatą Kasprolewicz RPO w grudniu 2019 r. zwrócił się do dyrektorki I Programu PR  Kamińskiej o podanie przyczyn decyzji kadrowych dotyczących dziennikarki.

Mimo deklaracji kierownictwa, że w związku z reorganizacją struktury redakcji PR nikt nie zostanie zwolniony, Agata Kasprolewicz nie otrzymała przydziału do żadnej z anten. Ponadto jeszcze w kwietniu 2019 r. została bez podania powodów odsunięta od prowadzenia audycji „Więcej świata” w Jedynce Polskiego Radia.

Wywołało to zaniepokojenie RPO polityką kadrową w "Jedynce”. Zdaniem Rzecznika decyzje kadrowe w mediach powinny być podejmowane wyłącznie na podstawie przejrzystych zasad, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego. Konieczne jest również każdorazowo uzasadnienie rozwiązania współpracy z danym dziennikarzem.

2 stycznia 2020 r. rzeczniczka PR Ewelina Steczkowska odpowiedziała, że redaktor naczelny decyduje o składzie współpracowników redakcji. Agata  Kasprolewicz nie była zaś pracownikiem Programu I, w związku z czym kwestie związane z jej zatrudnieniem nie leżą w gestii dyrekcji anteny.

Zaniepokojenie RPO Ewelina Steczkowska uznała za krzywdzące wszystkich pracowników Polskiego Radia. Podkreśliła, że każdego dnia dbają oni o zapewnienie pluralizmu przekazywanych treści, przekazując informacje w pełni zgodne z wartościami, o których zachowanie apeluje RPO. Interwencję można odebrać jako "próbę nacisku na politykę redakcyjną rozgłośni publicznej, pomimo braku jakichkolwiek podstaw” – twierdziła rzeczniczka.

W kolejnym wystąpieniu do Prezes PR Rzecznik wskazał, że red. Agata Kasprolewicz jest kolejną dziennikarką, która współtworzyła antenę Polskiego Radia od wielu lat i z którą zdecydowano się zakończyć współpracę. Pomimo apelu 77 pracowników stacji do prezesa Polskiego Radia, dotychczas decyzja ta nie została uzasadniona.

Dlatego Rzecznik zwrócił się do prezeski PR Agnieszki Kamińskiej o poinformowanie o przyczynach decyzji kadrowych dotyczących dziennikarki.

VII.564.86.2019

 

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski