Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizyta RPO w Michałowie i na granicy polsko-białoruskiej

Data:
  • Otwarty w Michałowie punkt humanitarny to miejsce przystosowane do udzielania profesjonalnej pomocy medycznej przez przeszkolony personel przez całą dobę. To także centrum logistyczne dla wszystkich świadczących pomoc humanitarną
  • RPO zadeklarował też pomoc prawną wszystkim, którzy ratując życie i zdrowie migrantów, obawiają się pociągnięcia z tego tytułu do odpowiedzialności karnej
  • Laureatem tegorocznej Nagrody RPO im. Włodkowica została wspólnota samorządowa Michałowa - za zaangażowanie władz gminy i społeczności lokalnej w pomoc migrantom

RPO Marcin Wiącek i szef WOŚP Jerzy Owsiak spotkali się z przedstawicielami PCK i władzami samorządowymi gminy Michałowo podczas otwarcia specjalnego punktu humanitarnego w tym mieście. Łącznie to 6 kontenerów, z których jeden może być przystosowany do udzielania profesjonalnej pomocy medycznej przez przeszkolony personel przez całą dobę. Równocześnie miejsce to będzie pełnić funkcję centrum logistycznego, skąd każdy, kto świadczy pomoc humanitarną migrantom, będzie mógł pobrać niezbędne materiały (koce, ogrzewacze, materiały medyczne itp.). Punkt ma być w stałym kontakcie ze wszystkimi NGO’sami, które od 3 miesięcy działają w strefie przygranicznej. 

Na granicy mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym. Sytuacja wielu migrantów jest dramatyczna, zwłaszcza rodzin z dziećmi, co wymaga zorganizowania pilnej pomocy i opracowania odpowiednich procedur. Rzecznik Praw Obywatelskich od początku domaga się w związku z tą sytuacją respektowania praw człowieka i konwencji międzynarodowych. Docenia inicjatywy i wysiłki organizacji pozarządowych niosących pomoc. Występował o dopuszczenie przedstawicieli mediów w rejony przygraniczne. Żaden człowiek na terenie RP nie może być pozbawiony swoich praw, ani pozostawiony bez wsparcia w sytuacji, gdy naruszana jest jego godność.
 
Rzecznik Praw Obywatelskich w czasie briefingu prasowego poinformował także o decyzji kapituły Nagrody im. Włodkowica, która w tym roku została przyznana wspólnocie samorządowej Michałowa. Uzasadniając decyzję, RPO po raz kolejny docenił zaangażowanie władz gminy i społeczności lokalnej w pomoc migrantom.  

Marcin Wiącek zadeklarował też pomoc prawną wszystkim, którzy ratując życie i zdrowie migrantów obawiają się pociągnięcia z tego tytułu do odpowiedzialności karnej.   

RPO powiadomił też o wczorajszym spotkaniu z metropolitą białostockim, biskupem polowym Wojska Polskiego arcybiskupem Józefem Guzdkiem i dyrektorem Caritas Polska księdzem Marcinem Iżyckim.  W najbliższych dniach planowane jest utworzenie przy parafiach przygranicznych tzw. Namiotów Nadziei, czyli miejsc, w których uchodźcy będą mogli uzyskać pomoc. Marcin Wiącek zadeklarował pełne wsparcie dla tych działań.

Ważne linki:

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data:
Opis: Dodana aktualizacja o aktywnościach RPO 5 listopada
Operator: Monika Okrasa
Data:
Operator: Monika Okrasa