Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Pomoc przed Sądem Najwyższym w sprawie karnej

Data:

Jeśli masz w sądzie sprawę karną, to może się zdarzyć, że na końcu o Twoim losie będzie rozstrzygał Sąd Najwyższy, najważniejszy sąd w kraju. W przekonaniu tego sądu do Twojej racji może pomóc Rzecznik.

Jeśli w Twojej sprawie karnej zapadł już prawomocny wyrok, ale jeszcze nie minęły terminy na kasację, Rzecznik może w Twojej sprawie złożyć taką kasację, czyli wystąpić do Sądu Najwyższego, aby zbadał tę sprawę i rozstrzygnął, czy wyrok jest słuszny.
W przypadku kar, które nie polegają na więzieniu, Rzecznik jest jedyną – poza Prokuratorem Generalnym – instytucją, która o taką kasację może wnieść

Wystąpienie to nie może polegać na skrytykowaniu wysokości kary albo faktów, które ustalił uprzednio sąd. Kasacja musi wskazać rażące naruszenia (prawa materialnego lub procesowego), które miały wpływ na treść kwestionowanego prawomocnego wyroku sądu . Wcześniej Rzecznik musi przeczytać całe akta sądowe i liczne dokumenty, by sprawdzić, czy nie było prawnego błędu.

  • Nie każdy wniosek o kasację kończy się jej złożeniem.
  • Każdy wniosek jednak bardzo starannie analizuje szukając prawnych punktów zaczepienia do zmiany wyroku na korzyść obywatela. Każdemu odpisuje, choć może to zająć sporo czasu.

 

 

Autor informacji: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk