Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie konsultacyjne RPO w Stargardzie – model wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania

Data:
,
Tagi: kalendarium

- Musimy stawiać na współpracę. Przyjechaliśmy do Państwa, by podzielić się doświadczeniami, ale przede wszystkim po to, by nauczyć się czegoś od Was i móc tę wiedzę przekazywać dalej w Polsce - mówił Adam Bodnar na spotkaniu z samorządowcami i specjalistami zajmującymi się pomocą seniorom w Stargardzie. Przypomniał, że o sprawach tych - o prawach seniorów, osób z niepełnosprawnościami a także osób w kryzysie bezdomności - mówił w zeszłym tygodniu w swoim wystąpieniu w Sejmie.

Spotkanie otworzył prezydent miasta Rafał Zając. Mówił o kompleksowych działaniach miasta na rzecz seniorów i osób niesamodzielnych.

Dyskusja była poświęcona propozycjom dla samorządów w Polsce, które przygotował współpracujący z RPO Zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Barbary Szatur-Jaworskiej.

- Państwo w Stargardzie jesteście niejako współautorami tego modelu. Bo to od spotkania z Wami kilka lat temu nasza Komisja ekspertów zaczynała prace. Zastanawialiśmy się, gdzie jest źródło Waszego sukcesu. Zrozumieliśmy, że myślicie systemowo. Podejmowane przez Was działania stopniowo wypełniają wszystkie dziedziny. A po drugie - umiecie współpracować - mówiła dyr. Barbara Imiołczyk z Biura RPO, współprzewodnicząca Zespołu Ekspertów, która prezentowała zebranym efekty prac.

- Chcielibyśmy, by w innych samorządach też się tak udawało. Analizując ten sukces zrozumieliśmy, że powinniśmy go promować w całym kraju. Naszą propozycję tę nazywamy "modelem wsparcia", bo pokazuje, jakie sprawy należy rozwiązywać w społeczności lokalnej, jakie usługi rozwijać i na jakie rzeczy zwracać uwagę po to, by seniorzy jak najdłużej mogli mieszkać w swoim domu (a nie przeprowadzać się do domu opieki). Chcemy o nim rozmawiać w Stargardzie, bo możecie nam podpowiadać, co zmieniać i poprawiać.

Model, który ma dać ludziom swobodę decyzji, wzmacniać dobre relacje międzyludzkie i odwoływać się do rozwiązań instytucjonalnych tylko w ostateczności - zakłada, że - tak jak w Stargardzie - nie można się skupiać tylko na zapewnieniu usług opiekuńczych. Pól do zagospodarowania jest co najmniej siedem. Eksperci RPO są zdania, że jeśli zacznie się działać na tych płaszczyznach, można znacząco poprawić sytuację seniorów.

Chodzi o to, by:

  1. Wspierać opiekę nad osobami starszymi, nie zostawiać tego samym rodzinom.
  2. Dbać o warunki mieszkania osób starszych.
  3. Dbać o bezpieczeństwo seniorów w miejscu zamieszkania.
  4. Wspierać zdrowie seniorów.
  5. Dbać o bezpieczeństwo ekonomiczne seniorów.
  6. Wspierać seniorów w aktywnych formach spędzania czasu wolnego.
  7. Wspierać edukację seniorów, bo uczyć się można i należy przez całe życie.

Propozycje ekspertów RPO Adam Bodnar konsultuje z samorządowcami w całym kraju. Chodzi mu też o to, by zebrać informacje o istniejących już dobrych praktykach, bo dzięki temu można wspierać samorządowców w innych regionach kraju. Stargardzkie spotkanie jest już piątym z kolei - po Lesznowoli pod Warszawą, Krapkowicach na Opolszczyźnie, Lesznie i Pile. Mówił też o tym w czasie wystąpienia w Sejmie 15.09.2017 r.

Żeby ułatwić zbieranie informacji o dobrych praktykach, Biuro RPO przygotowało internetowy kwestionariusz, do którego można wpisywać to, co udało się w swojej wspólnocie zrobić. Link do kwestionariusza jest dostępny pod tą relacją. Liczymy, że w ten sposób zbierzemy więcej dobrych pomysłów, które nasz "Model..." wypełnią prawdziwą treścią. 

Spotkanie odbyło się w Stargardzkim Centrum Kultury.

Poniżej można znaleźć linki do informacji i wydawnictw RPO dotyczących praw seniorów.

 

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk