Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sosnowiec. Spotkanie konsultacyjne dotyczące modelu wsparcia osób starszych w miejscu ich zamieszkania

Data:
,
Tagi: kalendarium

Co trzeci mieszkaniec Polski będzie w 2050 r. stary. Kiedy uświadomimy sobie ten fakt, staje się jasne, że musimy zmienić podejście do starości 

Wspierająca Rzecznika Praw Obywatelskich komisja ekspertów ds. osób starszych – najlepsi fachowcy od polityki społecznej w Polsce – przygotowali publikację prezentującą model wsparcia dla osób starszych w środowisku zamieszkania. Teraz RPO dyskutuje o nim z przedstawicielami lokalnych społeczności. Wiadomo bowiem, że w różnych regionach sytuacja jest różna i różne są problemy.

- Od początku, gdy powstała ta publikacja, wiedzieliśmy, że to ma być jedna z najważniejszych publikacji RPO. Nie jest po to, by stała na półce. Ma być używana, adaptowana do w lokalnych wspólnotach samorządowych - mówił na spotkaniu konsultacyjnym w Sosnowcu RPO Adam Bodnar.

W sosnowieckim spotkaniu wzięła udział  współautorka modelu prof. Maria Zrałek. - Co trzeci mieszkaniec Polski będzie w 2050 r. stary. Kiedy uświadomimy sobie ten fakt, staje się jasne, że musimy zmienić podejść do starości – powiedziała prezentując założenia modelu.

Model, który ma dać ludziom swobodę decyzji, wzmacniać dobre relacje międzyludzkie i odwoływać się do rozwiązań instytucjonalnych tylko w ostateczności - zakłada, że - tak jak w Stargardzie - nie można się skupiać tylko na zapewnieniu usług opiekuńczych. Pól do zagospodarowania jest co najmniej siedem. Eksperci RPO są zdania, że jeśli zacznie się działać na tych płaszczyznach, można znacząco poprawić sytuację seniorów.

Chodzi o to, by:

  1. Wspierać opiekę nad osobami starszymi, nie zostawiać tego samym rodzinom. Pomoc nie może jednak ograniczać praw obywatelskich seniorów.
  2. Dbać o warunki mieszkania osób starszych. Ale zagwarantować im prawo wyboru: jeśli chcą mieszkać w DPS, mogą.
  3. Dbać o bezpieczeństwo seniorów w miejscu zamieszkania.
  4. Wspierać zdrowie seniorów.
  5. Dbać o bezpieczeństwo ekonomiczne seniorów.
  6. Wspierać seniorów w aktywnych formach spędzania czasu wolnego.
  7. Wspierać edukację seniorów, bo uczyć się można i należy przez całe życie.

Propozycje ekspertów RPO Adam Bodnar konsultuje z samorządowcami w całym kraju. Chodzi mu też o to, by zebrać informacje o istniejących już dobrych praktykach, bo dzięki temu można wspierać samorządowców w innych regionach kraju. Sosnowieckie spotkanie jest już szóstym z kolei - po Lesznowoli pod Warszawą, Krapkowicach na Opolszczyźnie, Lesznie, Pile i Stargardzie. RPO mówił też o tym w czasie wystąpienia w Sejmie 15.09.2017 r.

Żeby ułatwić zbieranie informacji o dobrych praktykach, Biuro RPO przygotowało internetowy kwestionariusz, do którego można wpisywać to, co udało się w swojej wspólnocie zrobić. Link do kwestionariusza jest dostępny pod tą relacją. Liczymy, że w ten sposób zbierzemy więcej dobrych pomysłów, które nasz "Model..." wypełnią prawdziwą treścią. 

Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.

Poniżej można znaleźć linki do informacji i wydawnictw RPO dotyczących praw seniorów.

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk