Spotkania regionalne RPO na Pomorzu Zachodnim (19-22 września)

Data:
,

W dniach 19-22 września rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotyka się z mieszkańcami województwa zachodniopomorskiego. Spotkania odbędą się w Szczecinie, Gryficach, Stargardzie i Czaplinku.

Adam Bodnar zaprasza osoby działające w organizacjach społecznych i tych, którzy chcą zgłosić ważne dla społeczności lokalnej sprawy na spotkanie regionalne.

Rzecznik praw obywatelskich pragnie spotkać się z Państwem, aby porozmawiać o tym, jakie problemy występują w regionie, ale też o rzeczach dobrych, którymi warto się podzielić z innymi organizacjami w Kraju. Adam Bodnar uważa bowiem, że o stanie praw człowieka w Polsce nie można się dowiadywać tylko z pism przysyłanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Bardzo ważne jest dla Rzecznika, żeby wszyscy mogli się widzieć i słyszeć, dlatego siadamy w kręgu, Rzecznik krótko opowiada, na czym polega jego praca, a potem uważnie słucha każdego, kto chce zabrać głos. Zgłaszane tematy są dokładnie notowane, a zgłaszający może liczyć na informację zwrotną, co się stało z jego sprawą.

W spotkaniach uczestniczy także prawnik z Biura RPO, któremu można zgłosić indywidualoną sprawę.

Jak mówi Adam Bodnar, "po dwóch latach służby wiem dużo więcej o tym, co ważne, co możemy i powinniśmy zmienić. Pamiętam twarze uczestników spotkań regionalnych z niemal 100 różnych miejscowości w kraju. Każda usłyszana tam opowieść mogłaby stać się materiałem na reportaż. Sposób działania niejednej spółdzielni socjalnej mógłby być wzorem dla rozwiązania problemów społecznych w niejednej gminie. A wielu działaczy organizacji pozarządowych należałoby po prostu sklonować, tak aby mieszkańcy innych miast czy wsi mogli cieszyć się ich energią, pomysłami i zaangażowaniem.

Spotkania regionalne to dla mnie przede wszystkim źródło wiedzy o tym, z czym mierzą się ludzie mieszkający poza Warszawą, jaka jest Polska, gdzie dziś jesteśmy jako państwo i co możemy zrobić, by iść dalej. Z rozmów z nimi wynika, że wielu obywateli marzy o Polsce tolerancyjnej, współczującej, solidarnej, europejskiej. Marzy także o państwie, które dostrzega ludzką krzywdę i potrafi mądrze reagować – tworzyć przemyślane rozwiązania, czasami pracochłonne, niepopularne, wymagające zgody wielu zainteresowanych stron. Bo przecież w Polsce tak bardzo brakuje szczerej rozmowy, zaufania i pracy organicznej. A jednocześnie paradoks polega na tym, że tych umiejętności i cierpliwości można się uczyć od świetnych samorządowców w wielu miastach i gminach. Tylko czy ktoś chce ich słuchać, szczególnie na szczeblu centralnym…" (cytat z wpisu RPO na Facebooku)

Wstęp na spotkania jest wolny, ale organizację spotkania ułatwi nam Państwa zgłoszenie za pośrednictwem FORMULARZA

 

Plan wizyty Rzecznika Praw Obywatelskich w województwie zachodniopomorskim, w dniach 19-22 września:

 

19 września-Szczecin

 • 10.30 spotkanie dr Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Olgierda Geblewicza – Marszalka Województwa Zachodniopomorskiego z dziennikarzami. (Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34 - Wejście G, pokój 101)
 • 11.00-13.00 udział w I Zachodniopomorskim Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych (Opera na Zamku, Zamek Książąt Pomorskich, wejście G, sala „0”)
 • 14.00- 16.30 spotkanie dotyczące profilaktyki HIV/AIDS w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS w Szczecinie (spotkanie zamknięte)
 • 17.00-19.00 otwarte spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi (Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Szczecin ul. Generała Józefa Sowińskiego 68)
 • 20.00-22.00 debata  REFORMA WYMIARU SPRAWIELIWOŚCI

Spotkanie przygotowane we współpracy z redakcją miesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych In Gremio.

Dyskusję poprowadzi dr Adam Bodnar-Rzecznik Praw Obywatelskich, głos w debacie zabiorą m.in.: dr hab. prof. US Jerzy Ciapała, Prezes SSP Iustitia Oddział w Gorzowie Wielkopolskim – SSR Olimpia Barańska – Małuszek, Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie SSA Maciej Żelazowski, Dziekan ORA w Szczecinie adw. Włodzimierz Łyczywek.  (siedziba ORA, Plac Batorego 3, I piętro)

20 września- Stargard, Gryfice

Stargard

 • 9.00-11.00  spotkanie konsultacyjne dotyczące modelu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania. Spotkanie przygotowane wspólnie z Rafałem Zającem prezydentem miasta Stargard

Gryfice

 • 12.30-14.00 spotkanie z młodzieżą LO im. Bolesława Chrobrego (liceum,  które ukończył RPO Adam Bodnar)
 • 16.30-18.30 spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi. (Gryficki Dom Kultury, ul. Niepodległości 53)

21 września- Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Siemczyno, Czaplinek

Złocieniec

 • 8.45-9.30 czytanie lokalnych legend podczas spotkania z uczniami klasy IV SP im. Janusza Kusocińskiego (ul. I Dywizji WP 4a)
 • 9.40-11.30 spotkanie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych (ul. Okrzei 9)

Drawsko Pomorskie

 • 13.00-15.30 spotkanie z burmistrzem i mieszkańcami dotyczące projektu włączenia do gminy Drawsko Pomorskie gminy Ostrowice (Ośrodek Kultury (sala kinowa) ul. Dworcowa 2).

Siemczyno

 • 16.30-18.30 spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi (dwór w Siemczynie, Siemczyno 81)

Czaplinek

 • 19.00-21.00  debata z mieszkańcami i samorządowcami Czaplinka w sprawie megafarm (Czaplinecki Ośrodek Kultury (COK), ul. Pławieńska 1a)

22 września- Gryfino

 • 10.30 - 12.00 spektakl Teatru Bomba Bomba pt. „Wiosna cudów”. Aktorami teatru są osoby z niepełnosprawnościami (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Sala teatralna, Łużycka 91)
 • 12.00 - 13.30 debata "Szkoda, że nieraz warto się skryć, ale tak łatwiej z ludźmi żyć" Czy osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy obywatele? (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, Sala teatralna, Łużycka 91)
 • 15.00  konferencja prasowa podsumowująca wizytę (sala sesyjna, Starostwo Powiatowe w Gryfinie, Sprzymierzonych 8).
Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2017-08-18 14:58:39
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2021-09-10 19:53:54
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk