Zawartość

Adam Bodnar w Fundacji Wspólnoty Burego Misia w Kościerzynie. Nowoczesne formy wsparcia osób z niepełnosprawnością

Data: 
2017-05-15
Położenie: 
 • Kościerzyna
  Polska
słowa kluczowe: 

We wspólnocie Burego Misia razem pracują i mieszkają osoby z niepełnosprawnością (Bure Misie) i ich opiekunowie (Bure Niedźwiedzie). Siedlisko jest też miejscem obozów i spotkań osób z niepełnosprawnościami, ich bliskich i nowych przyjaciół. Gospodarstwo produkuje sery, hoduje zwierzęta - każdy ma zajęcie, a efekty są takie, że produkty zdobywają nagrody na "prawdziwych" rolniczych wystawach (bo warunkiem sukcesu jest okazywanie miłości - sobie, zwierzętom i roślinom). Każdy jest tu ważny i ma swoje miejsce, Bure Misie mają pracę i zajęcie. To ogromnie ważne także dla rodzin, które nie muszą się martwić tym, co stanie się z dzieckiem z niepełnosprawnością po odejściu rodziców. 

Założycielem Wspólnoty jest Kawaler Orderu Uśmiechu, ks. Czesław Marchewicz, zakonnik zmartwychwstaniec, były strażak, nazywany przez wszystkich członków Wspólnoty "Kubą".  Wspólnota powstała w 1983 roku. Dziś mieszka tu 49 osób, w tym 27 Burych Misiów. Bure Niedźwiedzie pracują tu, mają opłacane składki spoleczne.  W Nowym Klinczu koło Kościerzyny powstała Osada Burego Misia, która jest małym gospodarstwem rolnym.

W pozostałych ośrodkach (znajdujących się w Krakowie, Bytomiu i Poznaniu) Bure Misie mieszkają w domach rodzinnych i spotykają się w placówkach dziennego pobytu. Dopiero po odejściu rodziców Misie zamieszkują w Osadzie Burego Misia.

Wizyta Adama Bodnara w Fundacji organizowana jest w ramach programu spotkań regionalnych RPO na Pomorzu. RPO spotyka się w ich ramach z organizacjami pozarządowymi i obywatelami, a także odwiedza miejsca ważne dla poszanowania praw człowieka.

We Wspólnocie Burego Misia funkcjonuje specyficzne nazewnictwo:

 • Bury Miś – to osoba z niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną.
 • Bury Niedźwiedź – to pełnosprawny przyjaciel - opiekun (w wieku 16-30 lat) Burego Misia.

W celu koordynacji działań związanych z zapewnieniem materialnego bytu Wspólnoty powstała również Fundacja Burego Misia. 

Osada Burego Misia założona jest w miejscu, gdzie stał dom rodzinny oficera wywiadu polskiego, który - zgodnie z lokalną tradycją - był pierwowzorem Hansa Klossa. 

Galeria

 • Dwaj mężczyźni na drodze witają się. jeden w roboczym ubraniu, drugi - w garniturze

  Adam Bodnar i ks. Czesław Marchewicz, Osada Burego Misia, 15.05.2017
 • Krzyż przy drodze koło siedliska

  Wspólnota Burego Misa jest wspólnotą ewangeliczną, 15.05.2017
 • Ludzie w sadzie, niewyraźny widok przez liście

  Bure Misie i Bure Niedźwiedzie zbierają mlecze na przetwory. Wizyta ekipy Rzecznika w Osadzie Burego Misia,, 15.05.2017
 • Sadzonki w szklarni

  Uprawy prowadzone przez Bure Misie razem z Burymi Niedźwiedziami, Osada Burego Misia, 15.05.2017
 • Budowany dom - gotowy parter

  Nowe domy Wspóloty Burego Misia - tyle powstało w ciągu trzech dni, 15.05.2017
Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2017-05-13 12:45:45
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2020-05-05 08:02:55 Adam Bodnar w Fundacji Wspólnoty Burego Misia w Kościerzynie. Nowoczesne formy wsparcia osób z niepełnosprawnością Agnieszka Jędrzejczyk