Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek spotkał się z Szefową Misji Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) w Polsce

Data:

31 maja 2023 r. w Biurze RPO odbyło się spotkanie rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka z szefową misji Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) w Polsce Livią Styp-Rekowską poświęcone tematom związanym z sytuacją cudzoziemców przebywających lub próbujących się przedostać na terytorium Polski.

Rzecznikowi towarzyszyli główny koordynator ds. strategicznych Maciej Grześkowiak i zastępca Dyrektora Zespołu do spraw Prezydialnych i Współpracy Międzynarodowej Maciej Kruk zaś szefowej misji IOM oficer programu krajowego IOM Hanna Dobrzyńska.

Uczestnicy spotkania omówili kwestie związane z sytuacją Romów – zarówno polskich, jak i przybywających z Ukrainy – w Polsce. Rozmawiano również o działaniach podejmowanych w zakresie przeciwdziałania handlu ludźmi, sytuacji osób znajdujących się w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców oraz inicjatywach wspierających uchodźców wojennych w Polsce. Wiele uwagi poświęcono sytuacji na granicy Polski z Białorusią w kontekście trwającego kryzysu humanitarnego.

Livia Styp-Rekowska objęła stanowisko Szefowej Misji IOM w Polsce w kwietniu 2021 r. Z IOM jest związana od 2007 r., gdzie pracowała m.in. w Misji IOM w Iraku, zapewniała również wsparcie misjom IOM i krajom członkowskim w regionie Afryki Subsaharyjskiej w zakresie wspierania mobilności transgranicznej oraz wspierała kraje członkowskich w regionie Europy Południowo-Wschodniej, Europy Wschodniej i Azji Centralnej w zarządzaniu migracjami. Przed dołączeniem do IOM, Pani Livia Styp-Rekowska pracowała w czeskiej organizacji pozarządowej People in Need realizując programy wsparcia dla krajów kraje Północnego Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest organizacją międzyrządową, agendą ONZ ds. migracji. W jej skład wchodzą 173 kraje członkowskie, w tym od 1992 roku Polska. Misją IOM jest promowanie uporządkowanej migracji z poszanowaniem praw człowieka, dla dobra wszystkich. Do zadań IOM należy m.in. wspieranie krajów w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaganie migrantom, ochrona ich prawa. IOM prowadzi też działania mające na celu upowszechnianie prawa międzynarodowego w zakresie migracji i poszanowania praw człowieka wobec migrantów i migrantek.

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski