Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO: NGO-sy odgrywają nieocenioną rolę w demokratycznym państwie (wideo)

Data:

Kadr z nagrania przedstawiający RPO Marcina Wiącka z naniesionym symbolem odtwarzania wideo

Przed kilkoma dniami miałem zaszczyt wyróżnić odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” Stowarzyszenie „Żurawinka” z Poznania. Organizację społeczną działającą na rzecz dzieci i dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Dziękując za to wyróżnienie, jej prezeska, pani Anna Nowak, podkreśliła, że marzy o tym, aby organizacje takie jak „Żurawinka” nie były w ogóle potrzebne. Żeby funkcjonował dobry system wsparcia państwa dla osób w trudnej sytuacji.

W pewnym sensie, tego samego moglibyśmy sobie życzyć we wszystkich obszarach życia, w których działają organizacje pozarządowe.

Ale póki co NGO-sy są i będą bardzo potrzebne. Odgrywają bowiem nieocenioną rolę w społeczeństwie i w demokratycznym państwie.

Przede wszystkim, jako przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, troszczą się o dobro wspólne. Dbają o to, aby władza działała w interesie publicznym.

Sprzyjają integracji społecznej, inspirują i inicjują zmiany legislacyjne, działają na rzecz praw mniejszości. Często wspierają osoby z niepełnosprawnością i niosą pomoc humanitarną. Starają się docierać wszędzie tam, gdzie państwo nie sięga. Pełnią też ważną funkcję ekonomiczną, stale budując i poszerzając nasz kapitał społeczny.

Chciałbym podkreślić, że aktywność organizacji pozarządowych również dla mnie ma wielkie znaczenie. Skuteczne reagowanie Biura RPO w wielu sprawach jest możliwe właśnie dlatego, że wspierają nas przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

Potrafią oni bowiem identyfikować problemy, które mogłyby umknąć naszej uwadze. Mają ogromne doświadczenie i świetnych ekspertów, dysponują praktyczną wiedzą i dostarczają konkretnych argumentów. Wszystko to jest szczególnie ważne w działalności Rzecznika.

Rok temu zapraszałem organizacje społeczne do współpracy. Dla wspólnego dobra, w interesie obywateli. Drzwi do mojego biura pozostają niezmiennie otwarte.

Jesteście nam potrzebni. Razem możemy lepiej pomagać ludziom. Razem możemy skuteczniej chronić prawa jednostki. 

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski