Spotkanie ZRPO Adama Krzywonia z przedstawicielkami Inicjatywy "Nasz Rzecznik" w Biurze RPO
26 maja 2025 r. zastępca RPO Adam Krzywoń spotkał się w Biurze RPO z Zespołem Praw Kobiet i Zespołem ds. Alimentacji Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
ZRPO towarzyszyły: Joanna Jamroziak i Agnieszka Jarzębska z Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Maria Mączko z Zespołu Prawa Cywilnego, Jolanta Florek i Violetta Szczotka-Pigiel z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego oraz dr hab. Aleksandra Szczerba z Zespołu ds. Równego Traktowania. Na spotkaniu obecny był także Bartosz Cyran, pełnomocnik RPO ds. współpracy z partnerami społecznymi.
Dyskusja poświęcona była przede wszystkim problematyce praw kobiet. Rozmawiano o uciążliwościach wynikających ze wstrzymywania przez ZUS wypłaty świadczeń dla kobiet w ciąży lub tuż po urodzeniu dziecka. Przedstawicielki strony społecznej wspólnie z ekspertkami Biura RPO zastanawiały się nad możliwością wyważenia kompetencji kontrolnych ZUS i prawa kobiet do zabezpieczenia społecznego.
Następnie strona społeczna przedstawiła swoje rekomendacje w zakresie poprawy sytuacji dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów. Adam Krzywoń zapowiedział, że złożona problematyka niealimentacji będzie dyskutowana w ramach współpracy instytucjonalnej z Biurem Rzecznika Praw Dziecka, wraz z ukonstytuowaniem się powołanej w tym celu grupy roboczej.
Dalsza część dyskusji skoncentrowała się na problemach przemocy seksualnej wobec kobiet. Wskazano na pilną potrzebę wprowadzenia szkoleń w zakresie postępowania z osobami, które doświadczyły przemocy. Szkolenia takie powinny być adresowane m. in. do pracowników organów ścigania oraz sędziów. Podniesienie świadomości w tym obszarze przyczyniłoby się do ograniczenia zjawiska wtórnej wiktymizacji, sprzyjałoby też dobru samego postępowania i mogłoby potencjalnie przyczynić się do zwiększenia zgłaszalności przestępstw seksualnych. Strona społeczna zwróciła też uwagę na potrzebę implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2024/1385 z 14 maja 2024 r. w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która dotyczy m.in. cyberprzemocy.