Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus i Tarcza 2.0. Medycy powinni dostać wynagrodzenie za nadgodziny. RPO do KPRM

Data:
  • Senat zaproponował do Tarczy Antykryzysowej 2.0 poprawkę dotycząca dodatku dla pracowników ochrony zdrowia za pracę w godzinach nadliczbowych (50% wynagrodzenia). Pieniądze na to miałyby pójść z budżetu a nie z funduszy NFZ na leczenie.
  • Sejm poprawkę odrzucił. RPO uważa jednak, że to propozycja zasługująca na uwzględnienie. Zaproponowany dodatek jest współmierny do wysiłku wkładanego przez tę grupę pracowników w zwalczanie skutków wirusa SARS-CoV-2 oraz zagrożenia, jakie pociąga za sobą praca w środowisku ekstremalnie skażonym biologicznie i nieprzyjaznym człowiekowi.

Jednocześnie grupa tych pracowników – w większości – nie ma wyboru, czy pracować w godzinach nadliczbowych, czy też nie, lecz czyni to z poczucia obowiązku oraz świadomości, że nie może zostać zastąpiona przez innych pracowników, np. ze względu na brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników lub pracowników o unikalnych umiejętnościach – napisał RPO do min. Łukasza Schreibera, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów i sekretarza Rady Ministrów

III.7040.24.2020

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk