Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa czlowieka w praktyce w Zbąszyniu. Spotkanie regionalne RPO

Data:
Tagi: kalendarium

Był Pan kiedyś członkiem jakiejś partii politycznej?

- Nie, nigdy. Bo jestem trochę nietypowym rzecznikiem. Zgłosiłem się jako kandydat popierany przez koalicję organizacji pozarządowych. To ta koalicja przekonała potem polityków z różnych ugrupowań. Wcześniej rzeczywiście rzecznicy praw obywatelskich typowani byli przez polityków – tłumaczył Adam Bodnar uczestnikom spotkania regionalnego w Zbąszyniu.

Konsultacje z udziałem organizacji pozarządowych (NGOs) także z Nowego Tomyśla, Wolsztyna, przedstawicieli młodzieży i seniorów, zorganizowane zostały w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Przyszło na nie ponad 30 osób, w tym harcerze, uczniowie, którzy chcieli poszerzyć wiadomości z Wiedzy o Społeczeństwie, gimnazjaliści nagrodzeni w konkursie RPO na promocję dobrych praktyk wkluczających seniorów, oraz samorządowcy. 

Rolą Rzecznika Praw Obywatelskich jest ciągłe przypominanie o standardach dotyczących praw człowieka, musi powtarzać swoje nie przejmując się tym, że początkowo rządzący mogą na to nie reagować - wyjaśniał Adam Bodnar.

- A skąd Rzecznik wie, że coś wymaga jego interwencji?

- Głównie ze skarg i wniosków ludzi (jest ich ponad 50 tys. rocznie). Ale też z mediów, dzięki własnej analizie – takich wniosków bywa kilkaset – wyjaśnia rzecznik. Rzecznik zawsze ma bowiem prawo dokładnie zbadać sprawę na miejscu, poznać fakty, sprawdzić dokumentację.

Prawa człowieka w praktyce w Zbąszyniu, Nowym Tomyślu i Wolsztynie

  • PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) zwraca uwagę, że PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) ogranicza wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są czynne zawodowe, zwłaszcza starszych.

- To jest sprawa, którą Rzecznik musi zbadać. Dziękujemy za sygnał.

  • Dworzec kolejowy w Nowym Tomyślu jest niedostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Trzeba chęć podróży zgłosić dwa dni wcześniej, wtedy specjalny pracownik kolei przyjeżdża z kluczykiem do specjalnej furtki, która prowadzi na trasę omijającą schody.

- To też jest temat dla Rzecznika. Musimy zadawać pytania, może w końcu zmieni to sytuację.

  • Darmowe leki dla seniorów to ułuda. Moi starsi rodzice cały czas płacą po kilkaset złotych.

- Bo czym innym są obietnice polityczne, a czym innym ich realizacja. Rzecznik nie może się po prostu powoływać na niespełnione obietnice wyborcze.

  • Abonament RTV egzekwowany jest od osób w sile wieku – bo młodzi nie płacą i władzy się nie boją

- Abonament trzeba płacić. Tak stanowi prawo. Ale rzeczywiście nie ma podstaw prawnych, by listonosz sprawdzał nam w mieszkaniu, czy mamy telewizor. RPO zwrócił na to uwagę i rząd przyznał mu rację

  • Dostępu do rehabilitacji nie ma. Prywatnie? Proszę bardzo. Tylko skąd mamy brać na to pieniądze. Więc musimy czekać – ale mój bark przestanie działać bez rehabilitacji.

- Staramy się reagować, widzimy te absurdy. Ale jak się nie jest ministrem zdrowia, to całości się nie naprawi. Najwyraźniej mamy za mało pieniędzy w publicznej służbie zdrowia. I to prowadzi do naruszenia zasady równości w dostępie do służby zdrowia. Takiego państwa się dorobiliśmy i musimy to zmieniać.

- To jakie mają szanse młodzi ludzie? Co mają robić?

- Zaangażować się w życie publiczne, a nie czekać, że wszystko się samo za nich załatwi.

  • I czy to jest w porządku, że małe dzieci w szkole mają na przerwie chodzić w kółku ze względu na bezpieczeństwo?

(śmiech na sali)

- No ale jeśli ktoś wpadnie na taki pomysł, to trzeba alarmować Rzecznika Praw Dziecka – komentuje Adam Bodnar

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk