Ograniczenia dostępu weteranów do obiektów sportowych. RPO zwraca się do MON o inicjatywę ustawodawczą
- Weterani skarżą się na ograniczanie dostępu do obiektów sportowych należących do samorządu terytorialnego
- Tymczasem bezpłatny dostęp zapewnia im ustawa o weteranach działań poza granicami państwa
- Przyczyną ograniczenia jest brak mechanizmów refinansowania samorządom kosztów korzystania z tych obiektów - mimo obowiązku ich udostępniania
- Może to prowadzić do nierównego traktowania i dyskryminacji
RPO Marcin Wiącek zwraca się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która rozwiązałaby ten problem.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga obywatela dotycząca ograniczonych godzin udostępnienia jednego z obiektów sportowych dla weteranów, którzy mają prawo do bezpłatnego z nich korzystania. Uprawnienie to wynika z ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Zdaniem skarżącego takie ograniczenie jest sprzeczne z celem ustawy.
Ustawa nie przewiduje jednak, że koszt korzystania z obiektów sportowych przez weteranów będzie zwracany samorządom, które mają obowiązek bezpłatnego zapewnienia dostępu do hal sportowych, siłowni i pływalni. Uwagę na ten problem zwrócili Urząd Miasta i Departament Prawny Ministerstwa Obrony Narodowej, które RPO prosił o wyjaśnienia po otrzymaniu skargi.
Rzecznik doszedł do wniosku, że brak mechanizmów regulujących kwestie refinansowania kosztów stanowi główną przyczynę ograniczenia dostępu weteranom do obiektów sportowych. Dotyczy to w głównej mierze obiektów zarządzanych przez podmioty nastawione na zysk.
Brak ustawowej regulacji jest problemem zarówno dla weteranów, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Może to prowadzić do nierównego traktowania i dyskryminacji określonych grup użytkowników, w tym weteranów przez zarządców samorządowych obiektów sportowych.
VII.715.9.2021