Chrońmy godność osób izolowanych w DPSach, ośrodkach wychowawczych i szpitalach psychiatrycznych (wideo)
Rolą Rzecznika Praw Obywatelskich jest ochrona praw i wolności wszystkich osób. Również tych, które przebywają w miejscach izolacji. Aresztach, więzieniach, ale też w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy szpitalach psychiatrycznych.
Każda osoba, która znajdzie się w takim miejscu, powinna być traktowana w sposób, który nie narusza jej praw i godności. Powinna mieć zapewnioną właściwą opiekę i godne warunki życia.
Jednym z działań, które pomagają to osiągnąć, są wizytacje miejsc pozbawienia wolności, dokonywane przez pracowników Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Te prewencyjne wizytacje pozwalają wychwycić nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych placówek, pomagają też ujawnić problemy systemowe.
Do dramatycznych sytuacji może dochodzić nie tylko w więzieniach i aresztach, ale także w placówkach całodobowej opieki i domach pomocy społecznej. Z prawnego punktu widzenia to też są miejsca pozbawienia wolności.
I to ich mieszkańcy wymagają naszej szczególnej uwagi i działań. Są to często osoby niesamodzielne, nieporadne; osoby, które nie potrafią same upomnieć się o swoje prawa.
Tacy ludzie nie napiszą sami pisma, nie wstaną z łóżka do telefonu, żeby zadzwonić i poinformować, że są źle traktowani. Że są upokarzani, przywiązywani pasami do łóżek, że nie dba się we właściwy sposób o ich higienę.
A przecież każdemu człowiekowi należy się traktowanie z szacunkiem i poszanowaniem godności.
Dlatego Rzecznik niezmiennie upomina się o prawa wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy nie potrafią upomnieć się o swoje prawa sami.
Aby zostali zauważeni. Aby odzyskali swój głos.