Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie RPO z Biskupem Polowym Wojska Polskiego i Dyrektorem Caritas Polska

Data:

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek spotkał się 4 listopada br. w Białymstoku z metropolitą białostockim, biskupem polowym Wojska Polskiego arcybiskupem Józefem Guzdkiem i dyrektorem Caritas Polska księdzem Marcinem Iżyckim. Rozmowy dotyczyły pomocy, jakiej Kościół i parafie Archidiecezji Białostockiej udzielają uchodźcom.

Ksiądz arcybiskup podkreślił, że obowiązkiem wszystkich jest pomoc każdemu cierpiącemu człowiekowi. Poinformował, że wspólnie z przedstawicielami Caritas w ostatnich dniach wizytował parafie na terenach przygranicznych i rozmawiał z wiernymi oraz proboszczami o możliwościach pomocy. Caritas przeznaczył na pomoc humanitarną już 1 mln zł. W najbliższych dniach planowane jest utworzenie przy parafiach przygranicznych tzw. Namiotów Nadziei, czyli miejsc, w których uchodźcy będą mogli uzyskać pomoc. Marcin Wiącek zadeklarował pełne wsparcie dla tych działań. W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie RPO z Caritas na ten temat. 

W czasie rozmów podkreślono również  potrzebę zachowania szacunku dla działań funkcjonariuszy służb mundurowych na granicach, zwłaszcza w związku z pojawiąjącymi się w przestrzeni publicznej, godnymi potępienia słowami pod ich adresem. 

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data:
Operator: Monika Okrasa