Co ze szczepieniami uchodźców i imigrantów - pyta Rzecznik. [AKTUALIZACJA] Odpowiedź MZ
- Szczepieni na koronawirusa w etapach 0 - III mają być tylko imigranci z prawem do pobytu w Polsce ze względu na wykonywaną pracę, której rodzaj bądź charakter będzie uprawniać do szczepień
- Wyklucza to pozostałych imigrantów, w tym nie tylko mających status uchodźcy, ale i tych, którzy o to wnieśli - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Narodowy Program Szczepień lakonicznie odnosi się do cudzoziemców, którzy uzyskają w Polsce dostęp do szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Z programu wynika, że zaszczepione będą mogły zostać wyłącznie osoby mające prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w Polsce pracę, której rodzaj bądź charakter uprawniać będzie do szczepień w etapach 0 - III.
Zapis taki wyklucza z programu cudzoziemców przebywających w Polsce:
- na podstawie zezwoleń pobytowych, które nie są związane z określonym rodzajem pracy,
- osób przebywających w Polsce na podstawie wiz,
- osób oczekujących na rozpatrzenie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt,
- osób objętych ochroną międzynarodową oraz osób ubiegających się dopiero o taką ochronę.
Program nie gwarantuje bowiem tym osobom możliwości skorzystania ze szczepień w ostatniej fazie etapu III, tj. w trakcie powszechnego szczepienia populacji dorosłej.
O informację, jakie grupy migrantów i na jakich zasadach będą miały zapewniony dostęp do szczepień, Adam Bodnar zwrócił się do Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - jako pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Prosi też o odniesienie się do sytuacji migrantów przymusowych, tj. cudzoziemców objętych ochroną międzynarodową oraz poszukujących takiej ochrony, dla których kraj przyjmujący, w tym wypadku Polska, jest jedynym, który może zaoferować dostęp do tego rodzaju świadczeń.
Odpowiedź MZ (całość w załączniku na dole strony)
Wynika z niej, że dostęp do szczepień aktualnie mają wszyscy . Nie trzeba posiadać numeru Pesel, aby się zaszczepić.
- Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że cudzoziemcy nie posiadają numeru PESEL, nie jest możliwym zarejestrowanie cudzoziemca poprzez system e-rejestracji. Skierowanie na szczepienie może zostać wystawione przez lekarza na podstawie danych z dokumentu poświadczającego tożsamość osoby. Sam proces nie różni się niczym, jak przy wprowadzaniu nr PESEL. Różnica polega na tym, że lekarz musi wprowadzić więcej danych (nie są one pobierane z systemów, lekarz musi ręcznie poprawnie wprowadzić nr dokumentu, imię, nazwisko, datę urodzenia). Dane te muszą być spójne we wszystkich dokumentach tj. e-skierowanie, kwalifikacja oraz e-karta szczepienia.
- Ponadto informuję, że trwają prace dotyczące minimalnego okresu pobytu jako uprawniającego do szczepienia w Polsce i nie wykluczamy takich rozwiązań w celu uniknięcia przekraczania granicy tylko w związku z chęcią zaszczepienia się - odpisała Anna Goławska, podsekretarz stanu w MZ.
XI.7010.1.2021
Załączniki:
- Dokument