Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Jakie są zasady szczepień na koronawirusa seniorów, którzy nie wychodzą z domu – pytanie na infolinię 800-676-676

Data:
Tagi: Szczepienia

Od początku rejestracji seniorów na szczepienie przeciwko COVID-19, na Infolinię RPO zgłasza się bardzo wiele osób (seniorów lub ich opiekunów) sygnalizujących najróżniejsze problemy dotyczące procedury rejestracji oraz trudności w stawieniu się w miejscu wykonania szczepienia. Znaczna część tych rozmów dotyczy braku możliwości zaszczepienia seniora w domu.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19 ustalono, że szczepienia są wykonywane:

  1. w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych,
  2.  w przypadkach uzasadnionych efektywnością wykonywania szczepień w:
  • a) pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień,
  • b) w miejscu pobytu osoby podlegającej szczepieniu, której stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do gabinetu lub miejsca szczepienia.

Z wypowiedzi wynika, że zgodnie z zapowiedziami, funkcjonuje transport dla seniorów zorganizowany przez samorząd. Problem powstaje, gdy senior z różnych względów, nie jest w stanie opuścić swego miejsca zamieszkania. Powstaje wtedy potrzeba zorganizowania mobilnych zespołów medycznych, które dokonają zaszczepienia seniora w domu.  Z informacji uzyskanych podczas rozmów wynika, że niektóre przychodnie organizują taki zespół medyczny wyjazdowy, ale tylko dla „swoich” pacjentów.

Natomiast problem w aspekcie generalnym istnieje, o czym świadczą relacje  naszych rozmówców.

W związku z bardzo licznymi sygnałami dotyczącymi tej właśnie kwestii, Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił w trybie pilnym zwrócić się zapytaniem do Ministra Zdrowia.

Rzecznik ma nadzieję na szybką odpowiedź

  • Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Zdrowia z 31.XII.2020 (Dz.U.2021,10)

Stan prawny na dzień 25.I.2021

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk