Sytuacja w Teatrze Dramatycznym. Pisma do prezydenta Warszawy i Okręgowego Inspektora PIP
- Media informują o kontroli Inspekcji Pracy w sprawie zarzutów mobbingu, molestowania i naruszania zasad współżycia społecznego wobec aktorek i aktorów Teatru Dramatycznego w Warszawie Miasta Stołecznego Warszawy.
- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca się w tej sprawie do Okręgowego Inspektora Pracy
- Zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi zaś prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o poinformowanie o działaniach podjętych w związku z informacjami o naruszeniach praw pracowniczych w Teatrze Dramatycznym
Z informacji mediów wynika, że część zespołu aktorskiego otrzymała lub ma otrzymać oświadczenie o rozwiązanie umowy o pracę, co wprost wynika z zapowiedzi dyrekcji Teatru.
Dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego BRPO Anna Szałek zwraca się do okręgowego inspektora pracy w Warszawie Andrzeja Cegły o informację o wynikach przeprowadzonej kontroli PiP.
Do prezydenta miasta stołecznego Warszawy ZRPO Stanisław Trociuk napisał, że z informacji mediów wynika, iż do Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wpłynęło co najmniej 5 listów opisujących różne aspekty dotyczące aktualnej sytuacji w Teatrze Dramatycznym.
Ponadto media podają, że w sprawie wszczęto procedurę odwołania dyrektora Teatru Dramatycznego, o której mowa w art. 15 ust. 6 pk4 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, złożono skargę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz zapowiedziano wszczęcie kontroli miejskiej w styczniu 2024 r.
III.7043.145.2023, III.7043.175.2023