Zasiłek chorobowy a dodatkowy zasiłek opiekuńczy podczas izolacji – pytanie na infolinię 800-676-676

Data:

Czy można równocześnie pobierać zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy podczas izolacji?

Ustawodawca uzależnia zatem wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego z faktem osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Osoba izolowana zaś została zrównana przez ustawodawcę z osobą niezdolną do pracy, a co za tym idzie osoba taka nie może być uznana za osobę sprawującą opiekę i w związku tym nie może pobierać dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z ustawą  z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( ustawa zasiłkowa) - zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.( art. 6 ust.2 pkt 1a).  Natomiast  art. 4 ustawy mówi,  że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy oraz funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 4, zwolnionemu od pełnienia służby z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 lit a  ( ustawy zasiłkowej) zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Stan prawny na dzień 1 lutego 2021 r.

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji: 2021-02-02 10:36:13
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk