Koronawirus. Co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców dzieci starszych? – pytanie na infolinię 800-676-676
Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ustawy covidowej zostanie przedłużony w zakresie niedotyczącym rodziców pełnosprawnych uczniów klas I – III – pytanie na infolinię 800-676-676
Obecnie (15 stycznia) nie ma jeszcze informacji o przedłużeniu okresu uprawnienia do pobierania tego świadczenia i ewentualnych nowych zasadach jego przyznawania.
UWAGA! AKTUALIZACJA! Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 106 z 2021 r.) przedłużono możliwość jego pobierania na okres od dnia 18 do 31 stycznia 2021 r.
Co jest w przepisach?
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2020 r. (w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19), dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Jednak czas jego pobierania może zostać wydłużony, jeśli sytuacja epidemiczna wciąż będzie trudna.
Zgodnie z przepisami tzw. ustawy covidowej Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla poszczególnych grup osób uprawnionych oraz w zależności od funkcjonowania poszczególnych placówek, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
I właśnie w tej sprawie przedłużenia okresu uprawnienia do pobierania tego świadczenia i ewentualnych nowych zasadach jego przyznawania nie ma nowych informacji.
Przypomnieć należy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji ograniczenia w funkcjonowaniu lub zamknięcia placówek, m. in. żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego:
- rodzicom dzieci do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- rodzicom lub opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Stan prawny: 15 stycznia 2021 r.