Skarga konstytucyjna na „zażalenia poziome”. RPO przystępuje do sprawy w TK i przedstawia stanowisko
- Obywatel złożył skargę konstytucyjną na niemożność zaskarżenia postanowienia sądu II instancji o odrzuceniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia
- Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w tym postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Wniósł o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z art. 45 Konstytucji (prawo do sądu)
- AKTUALIZACJA: W załączniku przedstawiono uzasadnienie stanowiska RPO
Skarga konstytucyjna zarzuca, że art. 3942 § 11 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 142 lit. b ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego - w zakresie, w jakim uniemożliwia zaskarżenie postanowienia o odrzuceniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia będącego następstwem negatywnego rozpoznania wniosku o przywrócenie terminu, a rozpoznanego po raz pierwszy przez sąd II instancji - jest niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 176 ust.1 oraz w związku z art. 78 Konstytucji.
Skarga została wniesiona na tle znowelizowanych przepisów procedury cywilnej dotyczącej zaskarżalności postanowień. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzająca tzw. zażalenie poziome, zakładała że ponowna ocena kwestii incydentalnych określona w katalogu art. 394 1 a k.p.c. nie powinna, co do zasady, łączyć się z przeniesieniem sprawy do sądu wyższej instancji. Zmiana miała na celu przyśpieszenie postępowania oraz przeciwdziałać wykorzystywaniu zażalenia jako instrumentu do przewlekania postępowania.
Skarżący zarzuca, że katalog spraw z art. 3942 § 11 k,.c., w których możliwe jest "zażalenie poziome" w II instancji, nie zawiera postanowienia w przedmiocie odrzucenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. A jest to postanowienie kończące postępowanie w sprawie, na które zgodnie z Konstytucją zażalenie powinno przysługiwać.
Trybunał wszczął postępowanie (sygn. akt SK 3/23) w sprawie skargi konstytucyjnej, o czym zgodnie z przepisami zawiadomił Rzecznika.
Marcin Wiącek zgłosił udział tym postępowaniu. Rzecznik wnosi o stwierdzenie, że:
- art. 3942 § 11 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zmian.) w zakresie, w jakim uniemożliwia zaskarżenie, kończącego postępowanie w sprawie, postanowienia o odrzuceniu wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, wydanego (rozpoznanego) po raz pierwszy przez sąd drugiej instancji, jest niegodny z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.
IV.511.44.2023