Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Polskie Radio do RPO: Zakończenie współpracy z Łukaszem Warzechą nie stanowiło naruszenia swobody dziennikarskiej

Data:

Na pytanie o powody zakończenia przez Polskie Radio współpracy z red. Łukaszem Warzechą RPO dostał taką odpowiedź:

  • Zakończenie współpracy z panem Łukaszem Warzechą nie stanowiło naruszenia swobody dziennikarskiej.
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski w pełni podziela zdanie RPO, iż media publiczne powinny wykazywać się szczególną troską o zapewnienie pluralizmu przekazywanych treści, a także swobody pracy dziennikarzom.
  • Zapewnia też, iż w Polskim Radiu wszelkie kwestie odnoszące się do polityki personalnej funkcjonują w oparciu o przejrzyste zasady, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy oraz redaktora naczelnego.
  • Polskie Radio jako rozgłośnia, której podstawowym celem jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce, w pełni szanuje i respektuje wszelkie prawa oraz wolności człowieka i obywatela - w tym tak istotną wolność słowa oraz wolność mediów, wyrażone w art. 14 oraz art. 54 ust. 1 Konstytucji.
  • W duchu tychże wartości kreowana jest także polityka redakcyjna oraz podejmowane są wszystkie decyzje personalne.

W połowie listopada Polskie Radio rozwiązało współpracę z Łukaszem Warzechą.

Jak pisał portal „Wirtualne media”, Łukasz Warzecha prowadził program „Wróżenie z Faktów” w Polskim Radiu 24 od 2016 roku. Co niedzielę zapraszał publicystów i - analizując bieżące wydarzenia – rozmawiał z nimi o tym, co może przynieść kolejny tydzień. Audycja nadawana była o godz. 18.06 do 19.00, ostatnie wydanie Warzecha poprowadził w 10 listopada. Gośćmi byli Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl oraz Karol Gac z serwisu DoRzeczy.pl. Polskie Radio umieściło kolejną audycję Warzechy w ramówce na niedzielę, 17 listopada. Ale 12 listopada Warzecha poinformował, że stacja znienacka podziękowało mu za współpracę i kolejnych audycji już nie będzie. - Nie podano mi żadnego uzasadnienia, muszą je sobie Państwo sami odgadnąć. Wszystkim słuchaczom mojej audycji oraz wielu jej gościom bardzo dziękuję - napisał publicysta na Twitterze.

Zaniepokojony tymi informacjami RPO napisał do Polskiego Radia. Załączone pismo jest odpowiedzią na pytanie zadane przez organ konstytucyjny instytucji publicznej.

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski