Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Pytania o kwarantannę. Gdzie sprawdzić, ile jeszcze potrwa? Czy WOT może sprawdzać, czy jesteśmy w domu – pytanie z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:

Gdzie może sprawdzić, ile jeszcze będzie trwała kwarantanna?

Jest kilka miejsc, gdzie można sprawdzić informacje o kwarantannie lub izolacji domowej. Nie można tego jednak zrobić i Rzecznika Praw Obywatelskich, bo nie ma on dostępu do tych informacji.

1.         Najbardziej popularnym oraz najprostszym w stosowaniu jest Internetowe Konto Pacjenta, które umożliwia dostęp do wielu informacji o świadczeniach medycznych: np. wystawionych receptach, skierowaniach, wystawionych zwolnieniach lekarskich. Korzystanie z tego konta jest proste, informacje czytelne.

Jak założyć takie konto?

Trzeba zalogować się na stronie: pacjent.gov.pl poprzez profil zaufany, za pośrednictwem banku lub przez e-dowód.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu zaufanego, warto go założyć, gdyż ułatwia kontakt z urzędami za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistych wizyt.

Profil zaufany można założyć korzystając ze strony: gov.pl:

  • online, przez swoje internetowe konto w banku,
  • po wysłaniu wniosku przez internet, a następnie w ciągu 14 dni potwierdzając osobiście (konieczny dowód osobisty) w wybranym punkcie potwierdzającym (są to np. urzędy gmin, urzędy skarbowe, urzędy pocztowe).

2.         Można starać się pozyskać informacje o kwarantannie lub izolacji domowej w państwowej powiatowej inspekcji sanitarnej lub na infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego – nr telefonu  22 25 00 115. Niestety dodzwonić się tam trudno, szczególnie do sanepidu na szczeblu powiatów.

Z osobami objętymi kwarantanną sanepid kontaktuje się telefonicznie, ale zwykle wiadomość o kwarantannie przekazuje automat.

3.         Informacji o nałożonej kwarantannie lub izolacji domowej można szukać także na platformie PUE ZUS w zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”; zakładka ta jest widoczna wyłącznie dla osób objętych kwarantanną lub izolacją (oraz ich pracodawców). Dostęp do tej platformy wymaga także posiadania profilu zaufanego.

4.         Osoba objęta kwarantanną zobowiązana jest do pobrania aplikacji Kwarantanna Domowa, gdzie również można dowiedzieć się o czasie trwania kwarantanny.

Czy funkcjonariusze WOT mogą sprawdzać, czy obywatel przestrzega kwarantanny? – pytanie na infolinię 800-676-676

Pan, który przebywa na kwarantannie, pytał, czy funkcjonariusze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą weryfikować wypełnianie przez niego obowiązku kwarantanny - w przypadku interesanta aplikacja „Kwarantanna domowa” nie działa i służby muszą przychodzić i sprawdzać, czy poddaje się on na obowiązkowej kwarantannie.

Zdaniem zainteresowanego zgodnie z art. 11d ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych takie uprawnienia ma tylko Policja, a nie inne służby.

Żołnierze WOT mogą razem z Policją kontrolować przestrzegania kwarantanny.

Działania te są prowadzone na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, która została wprowadzona ze względu na znaczący wzrost zakażeń Covid-19, a w związku z tym ze zwiększoną liczbą osób pozostających na kwarantannie. Koniecznym było zatem zwiększenie patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

Należy pamiętać, że zadaniem WOT jest wyłącznie kontrola kwarantanny. Obecność w patrolach nie ma charakteru represyjnego.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wojsko-polskie-caly-czas-zaangazowane-jest-w-walke-z-covid-19

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk