Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Wojewoda Mazowiecki o działaniach podjętych w prywatnych placówkach leczniczych w Starym Goździe i Warszawie

Data:
  • Wojewoda Mazowiecki oddelegował 24 osoby, w tym 3 lekarzy, do pracy w ZOL w Starym Goździe oraz w placówce przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie
  • Przekazał również środki ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych
  • Zdaniem wojewody to przede wszystkim kierownictwo tych placówek jest odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa przebywających w nich osób  

Dyrektorka Biura Wojewody Mazowieckiego Alicja Walecka odpowiedziała na wystąpienie RPO w sprawie działań podjętych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Starym Goździe oraz w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie.

Od kilkunastu dni sytuacja w obu placówkach jest niezwykle trudna. Jak wynikało z informacji przekazanych przez dyrekcję placówki w Starym Goździe, pozytywne wyniki testu na koronawirusa potwierdzono u 23 pacjentów i 6 członków personelu. Pacjentami nieprzerwanie od 12 dni opiekowali się jeden lekarz, dwie  pielęgniarki i trzech opiekunów. W przypadku warszawskiej placówki przy ul. Bobrowieckiej początkowe wyniki testów wskazywały, że zakażonych było 17 pacjentów oraz 1 pracownik. W piśmie do RPO z 7 kwietnia prezeska Fundacji Nowe Horyzonty, która prowadzi placówkę wskazywała, że w Zakładzie pracowały nieprzerwanie tylko dwie pielęgniarki, dla których nie można było znaleźć zastępstwa.

Przedstawicielka wojewody wskazała, że władze obu placówek poinformowały Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie o sytuacji i zwróciły się o wsparcie.

- Kontakt ze strony Fundacji był reakcją na pismo Wydziału Zdrowia, w którym prosiliśmy o przekazanie informacji o bieżącej sytuacji w podmiocie leczniczym oraz o działaniach podjętych przez jego kierownictwo. Wysłaliśmy je po otrzymaniu sygnału o możliwości wystąpienia w placówce ogniska epidemiologicznego – zaznaczyła Alicja Walecka.

Podkreśliła, że oba zakłady otrzymały pomoc polegającą na wydaniu rekomendacji, oddelegowaniu do pracy dwudziestu czterech osób, w tym trzech lekarzy oraz przewiezieniu środków ochrony osobistej z Agencji Rezerw Materiałowych.

- Zarówno Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie oraz Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Jaśmin w Starym Goździe to placówki prywatne, pobierające opłaty za świadczone przez siebie usługi. To przede wszystkim kierownictwo tych placówek odpowiedzialne jest zapewnienie bezpieczeństwa przebywających w nich osób, poprzez zapewnienie personelu medycznego oraz środków ochrony osobistej. Nie mniej jednak, w trosce o zdrowie i dobro pacjentów, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie jest w stałym kontakcie z kierownictwem placówek i udziela im na bieżąco wsparcia – wskazała dyrektorka Biura Wojewody Mazowieckiego.

Zaznaczyła również, że władze placówek opiekuńczo-leczniczych działających na terenie województwa mazowieckiego są informowane o możliwości uzyskania od wojewody pomocy w sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

KMP.071.4.2020

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski