Koronawirus. Jak spotkać się z partnerem z innego kraju, gdy granice są zamknięte? Interwencja RPO
- Na skutek ograniczeń przemieszczania się Polka związana ze Słowakiem ma trudności w utrzymaniu relacji
- Przepisy nie uwzględniają pełnego katalogu osób, które mogą przekraczać polską granicę
- RPO zwrócił się do Komendanta Głównego Straży Granicznej o interwencję
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się obywatelka Polski, pozostająca w nieformalnym związku z obywatelem Słowacji. Zgłosiła, że ograniczenia ruchu granicznego negatywnie wpływają na jej życie rodzinne. Wymieniony w rozporządzeniu MSWiA katalog osób, których nie dotyczy ograniczenie ruchu osobowego na przejściach granicznych, nie obejmuje bowiem cudzoziemców będących osobami najbliższymi obywateli RP.
Obecnie w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, za zgodą Komendanta Głównego SG, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wymienieni w rozporządzeniu, na wjazd do Polski. Według RPO jest to podstawa, która może zostać wykorzystana w opisanej sytuacji.
RPO zwraca także uwagę na orzecznictwo Sądu Najwyższego. Według niego osobami pozostającymi we wspólnym pożyciu są osoby, które łączy faktyczna relacja, więzi duchowe (emocjonalne), fizyczne oraz gospodarcze (wspólne gospodarstwo domowe). Natomiast samo ustalenie istnienia takiej relacji, jest możliwe także wtedy, gdy brak określonego rodzaju więzi jest obiektywnie usprawiedliwiony.
Wydaje się więc, że czasowe nieprowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie powinno stać na przeszkodzie uznania wspólnego pożycia.
VII.565.202.2020
Załączniki:
- Dokument