Konferencja antysmogowa. Spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego o możliwych działaniach na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Polsce
W ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje spotkanie konsultacyjne poświęcone problemowi zanieczyszczenia powietrza.
Spotkanie ma pozwolić na przedyskutowanie zagadnień związanych z coraz bardziej obecnym w świadomości Polaków problemem występowania smogu. W szczególności chodzi o odpowiedzi na pytania:
- czy istniejący system monitoringu jakości powietrza (w tym jego zakres terytorialny) zapewnia mieszkańcom wystarczający poziom informacji o zagrożeniach?
- jakie wynikające z obowiązującego prawa środki służące przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza są adekwatne do istniejących zagrożeń, a jeżeli nie, to o jakie elementy należałoby je uzupełnić?
- czy jednostki samorządu terytorialnego mogą podejmować efektywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza?
- jakie są główne bariery (społeczne, ekonomiczne) w likwidacji problemu niskiej emisji i czy państwo podejmuje efektywne działania na rzecz ich eliminacji?
- czy obywatele dysponują skutecznymi środkami, pozwalającymi na domaganie się od władz publicznych podjęcia przewidzianych prawem działań na rzecz poprawy jakości powietrza?
W związku z zapowiadanymi przez Radę Ministrów kompleksowymi pracami w zakresie przeciwdziałania problemowi smogu, RPO planuje ponownie przedstawić właściwym władzom wynikające ze skarg obywateli problemy. Wystąpienie w tej sprawie chciałby jednak poprzedzić rozmową z osobami zaangażowanymi w walkę o poprawę jakości powietrza, których niesłabnąca aktywność stanowi jedno z głównych źródeł aktywizacji działań władz publicznych w omawianej materii.
Od początku kadencji Adama Bodnara jako Rzecznik Praw Obywatelskich stara się on poświęcać dużą uwagę zagadnieniom związanym z szeroko pojętą ochroną środowiska. W ciągu półtora roku pracy w kierowanych do organów władzy publicznej wystąpieniach podnosiłem m.in. kwestie związane z ochroną przed nadmierną emisją hałasu, uciążliwościami zapachowymi, szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym, jak również z zanieczyszczeniem powietrza. RPO rozważa podjęcie wszelkich działań w zakresie jego kompetencji, także m.in. przystępowania do postępowań indywidualnych osób.