Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dzieci mają prawo wierzyć, że ich nie zostawimy w kryzysie - Hanna Machińska o sytuacji psychiatrii dziecięcej w Polsce (Wideo)

Data:

Dziecięca psychiatria znajduje się w głębokim kryzysie. System jest niewydolny – mała liczba lekarzy, przepracowanie, złe warunki materialne, niewystarczająca liczba miejsc w szpitalach, długie kolejki – wszystko to prowadzi do dramatycznych skutków.

- Zatrważające informacje dotyczą liczby popełnionych samobójstw i prób samobójczych, nawet już w wieku 7 lat. Polska jest drugim państwem w Europie pod tym względem. A przecież z badań wiemy, że wiele przypadków jest nieujawnianych – zwraca uwagę ZRPO Hanna Machińska i podkreśla, że reforma systemu dzieje się za wolno.

- Przerażone dziecko w traumie wymaga natychmiastowego wsparcia. Działajmy tak, aby je za wszelką cenę ratować – dodaje i przypomina o porażającej sytuacji jaka wydarzyła się w DPS w Jordanowie. 

- Dzieci mają prawo wierzyć, że ich nie zostawimy w kryzysie. A my, jako dorośli i jako państwo, mamy obowiązek nie zawieść ich zaufania.

Plansza z napisem: ZRPO Hanna Machińska - Dzieci mają prawo wierzyć, że nie zostawimy ich w kryzysie - 17 czerwca 2022 r. i przyciskiem odtwarzania wideo

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski