Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Niepokojąca sytuacja w łódzkiej klinice psychiatrii dla dzieci. Rzecznik  interweniuje

Data:
  • W klinice, w której jest 25 łóżek, przebywa 42 nieletnich pacjentów
  • Wiele łóżek stoi na korytarzu, co  uniemożliwia sprawne poruszanie się
  • Pacjenci skarżą się na hałas i brak intymności - dziewczęta leżą obok chłopców na łóżkach w korytarzu

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał pismo z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w sprawie dramatycznej sytuacji w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 

Podkreślono, że przy kontrakcie na 25 łóżek przebywa tam 42 nieletnich pacjentów, wszyscy z ryzykiem samobójczym i w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Uniemożliwia to realizowanie planu terapeutycznego.

Nie ma miejsc w salach chorych. Wiele łóżek stoi na korytarzu, co  uniemożliwia sprawne poruszanie się. Pacjenci skarżą się na hałas, brak intymności (dziewczęta leżą obok chłopców na łóżkach w korytarzu), trudności w skupieniu, brak warunków do nauki.  W miarę możliwości nieletnich pacjentów przyjmuje się na oddziały psychiatryczne dla dorosłych.

Personel pracuje zaś ponad granice wydolności, co powoduje znaczne obniżenie jakości opieki, nasila frustrację oraz ponad miarę obciąża odpowiedzialnością. Są ogromne trudności z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentów autoagresywnych i przemocowych.

Sytuacja w województwie, i w całym kraju, uniemożliwia przekierowanie pacjentów do innych placówek.

Biuro RPO prosi o pilne zajęcie stanowiska przez Wydział Zdrowia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Łódzki Oddział Wojewódzkiego NFZ oraz Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego. 

V.7016.37.2022

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski