Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozmawiał z delegacją Komisji Weneckiej o ustawie inwigilacyjnej

Data:

- Rzecznik przedstawił kwestie opisane już wcześniej we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego i w opiniach skierowanych do Sejmu i Senatu w czasie prac nad ustawą o policji – powiedział Adam Bodnar po spotkaniu, które odbyło się 29 kwietnia w siedzibie RPO w Warszawie.

Komisję reprezentowali: sprawozdawczyni Komisji Weneckiej prof. Regina Kiener (Uniwersytet w Zurichu), sprawozdawca Komisji Weneckiej prof. Iain Cameron (Uniwersytet w Uppsali), sprawozdawca Komisji Weneckiej prof.  Ben Vermeulen (Uniwersytet w Amsterdamie) oraz doradca Sekretariatu ds. Prawnych Grigory Dikov.

- Rozmowy były owocne i pożyteczne – podkreślili po spotkaniu członkowie delegacji.

- Członkowie delegacji mieli szczegółowe pytania, staraliśmy się na nie odpowiedzieć – dodał Adam Bodnar. - Eksperci Komisji to wybitni znawcy tematu. Prof. Cameron jest na przykład jednym z największych znawców tematu kontroli nad służbami specjalnymi. Delegacja była doskonale zorientowana w temacie.

- Zwracaliśmy w rozmowie także uwagę na zmiany Kodeksu postępowania karnego, które pozwalają korzystać z dowodów zdobytych w sposób nielegalny. Te zmiany wpływają na kontekst, w jakim należy rozpatrywać ustawę o policji - powiedział.

Przedstawiciele Komisji Weneckiej poinformowali, że starają się, by raport został przedstawiony na sesji Komisji 10-11 czerwca.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk