Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zasady wynagradzania sędziego w 2023 r. – niekonstytucyjne. RPO przyłącza się do sprawy przed TK

Data:
  • W przepisach ustawy okołobudżetowej na 2023 r. kwotowo określono podstawę ustalania wynagrodzenia zasadniczego sędziów w tym roku. To odstępstwo od zasad ustawowych
  • RPO przyłączył się do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosków Pierwszego Prezesa SN, Prezesa NSA i KRS
  • Marcin Wiącek wnosi o uznanie zaskarżonych przepisów za niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym dotyczącym przepisów ustawy okołobudżetowej, określających zasady ustalania podstawy wynagrodzenia zasadniczego sędziego na rok 2023. RPO wniósł o stwierdzenie niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów.

Postępowanie toczące się przed TK pod sygn. K 1/23 dotyczy art. 7, 8 i 9 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Toczy się z wniosków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

W zaskarżonych przepisach określono kwotowo podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziów sądów powszechnych, sądów administracyjnych, sądów wojskowych, SN, NSA i TK, co stanowi odstępstwo od zasad ustawowych.

Przystępując do tego postępowania, RPO wnosi o stwierdzenie, że art. 7 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2666) są niezgodne z art. 2, art. 173 oraz art. 178 ust. 2 Konstytucji RP.

III.7042.2.2023

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi wyrok TK
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi uzasadnienie
Operator: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski