Chcesz po maturze studiować za granicą – możesz nie zdążyć złożyć dokumentów. Odpowiedź CKE
- Ustalony na 7 lipca 2023 r. termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji
- Na tamtejszych uczelniach trzeba bowiem złożyć dokumenty do 5 lipca 2023 r.
- Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
- AKTUALIZACJA: Zapoznanie się ze stanowiskiem CKE może mieć duże znaczenie dla tych obywateli, którzy chcieliby zaplanować dalszą edukację - pisze Rzecznik w kolejnym piśmie i prosi o pilną odpowiedź na swe wystąpienie z 6 lutego 2023 r.
- AKTUALIZACJA: W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie widzi możliwości zmiany harmonogramu. Jest jednak gotowa wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br. - odpowiada CKE
Jednym z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej związanych z obywatelstwem unijnym jest prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich - także w celu kontynuowania nauki w szkole wyższej. W niektórych przypadkach realizacja prawa do nauki w innym państwie unijnym może być jednak utrudniona z powodu braku koordynacji procedur.
W takiej właśnie sprawie do RPO wpłynął wniosek związany z ustalonym na 7 lipca 2023 r. tegorocznym terminem ogłaszania wyników egzaminu maturalnego oraz wydania zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach.
Jak informuje wnioskodawca, jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany, w tym roku absolwenci polskich szkół średnich nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji na studia w Danii. Podobna sytuacja może dotyczyć innych zagranicznych uczelni, np. w Szwecji.
W ubiegłym roku problem ten nie pojawił się, ponieważ świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej. Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny - 5 lipca. Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pyta zatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika o możliwość zmiany harmonogramu tak, aby umożliwić zainteresowanym podjęcie studiów na europejskich uczelniach. Prosi też o informację, czy do CKE wpływały skargi w tej sprawie.
Odpowiedź dr. Marcina Smolika, dyrektora CKE
Harmonogram ogłaszany przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na podstawie art. 9a ust. 2 pkt 10 lit 1 tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2022 r., poz. 2230) oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 1644), jest ustalany z uwzględnieniem wielu zmiennych, m.in. liczby zdających poszczególne egzaminy w danym roku kalendarzowym, kalendarza roku szkolnego, a także możliwości organizacyjnych okręgowych komisji egzaminacyjnych, które bezpośrednio odpowiadają za przeprowadzenie egzaminu, w tym przede wszystkim kwestii związanych z zaangażowaniem egzaminatorów do sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych, sczytywania kart odpowiedzi, druku i wysyłki świadectw i innych dokumentów. Szczególnym wyzwaniem w sprawnym przeprowadzeniu egzaminów w sesji głównej jest konieczność jednoczesnego przeprowadzania - a zatem transportu prac do i z ośrodków sprawdzania, samego sprawdzania i oceniania rozwiązań zadań, sczytywania kart odpowiedzi, druku dokumentów - wszystkich trzech egzaminów, tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminów zawodowych w maju - czerwcu danego roku. Powyższe sprawia, że niemożliwym staje się uwzględnienie dodatkowo terminów rekrutacji na uczelnie w innych państwach, tym bardziej że terminy te również nie są jednolite.
Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 26 października 2022 r. wpłynął jeden e-mail o ewentualnych problemach z rekrutacją na studia w Szwecji, a więc już po ogłoszeniu harmonogramu. CKE nie otrzymała żadnych sygnałów o problemach z rekrutacją na uczelnie w Danii lub w jakimkolwiek innym państwie, poza wspomnianym wyżej.
W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie widzi możliwości zmiany harmonogramu. Jesteśmy jednak gotowi wszystkim osobom, które planują aplikować na studia wyższe w Danii lub Szwecji, wystawić zaświadczenie, że przystąpiły do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br. Uczelnie duńskie lub szwedzkie, którym zależy na rekrutacji kandydatów z Polski, nie powinny czynić problemów z przesunięciem terminu złożenia dokumentów aplikacyjnych.
VII.7031.4.2023