Nieuregulowane prawnie środki przymusu w zamkniętych szpitalach psychiatrycznych
- Nieprzewidziane przez prawo środki przymusu stosuje się w niektórych zamkniętych szpitalach psychiatrycznych wobec osób umieszczanych w nich przez sądy w ramach środka zabezpieczającego
- Chodzi m.in. o kaftan bezpieczeństwa, pas okołobiodrowy, pasy ochronne zakładane na ręce pacjentów oraz pas z zamkiem magnetycznym, za którego pomocą ręce pacjenta salowi przypinają do swoich nadgarstków
- Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek prosi o stanowisko w tej sprawie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
13 czerwca 2022 r. RPO zwrócił uwagę MZ na stosowanie nieuregulowanych w przepisach prawa niestandardowych form opieki wobec pensjonariuszy domów pomocy społecznej, placówek całodobowej opieki oraz zakładów opieki zdrowotnej. Metody te formalnie nie są przymusem bezpośrednim i jako takie nie zostały uregulowane w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Faktycznie ograniczają jednak wolność osób poddanych ich działaniu.
Teraz RPO przedstawia ministrowi analogiczną sprawę: stosowanie takich praktyk, jak wyżej opisanych, wobec osób umieszczonych w zamkniętych zakładach psychiatrycznych na podstawie orzeczenia sądu o zastosowaniu środka zabezpieczającego. Działania RPO doprowadziły bowiem do ustalenia, że w pięciu oddziałach psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu, w celu zapobieżenia ucieczce pacjenta stosowane są środki, których nie przewiduje ustawa.
Podczas przemieszczania się pacjentów tych oddziałów w celu udzielenia im świadczeń medycznych poza oddziałem detencyjnym, lecz w ramach kompleksu szpitalnego, stosuje się m.in.: kaftan bezpieczeństwa, pas okołobiodrowy, pasy ochronne zakładane na ręce pacjentów oraz pas z zamkiem magnetycznym, za którego pomocą ręce pacjenta salowi przypinają do swoich nadgarstków. Środków tych nie można identyfikować jako przymus bezpośredni, bowiem nie zachodzą okoliczności i nie są spełnione kryteria, które dają prawo do działań, o jakich mowa w art. 18 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Personel zakładów psychiatrycznych twierdzi, że w celu zapobieżenia ucieczce pacjenta niekiedy trzeba podjąć działania o charakterze prewencyjnym i zastosować środki, które nie są uwarunkowane względami zdrowia psychicznego. Jednakże brak jest obecnie przepisów rangi ustawowej, które pozwalałyby na stosowanie w takich okolicznościach „ograniczenia wolności" oraz określały przesłanki użycia takich środków w zakładach psychiatrycznych.
Zgodnie z Konstytucją ograniczenia korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być natomiast ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Opisana kwestia wymaga uwagi ministra tym bardziej, że jak wynika ze spraw badanych w BRPO, w tym obszarze nieprawidłowości są diagnozowane także przez sędziów penitencjarnych, sprawujących nadzór nad legalnością i prawidłowością wykonywania środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. Wskazują oni, że niedostatki systemowe powodują brak możliwości skutecznego rozwiązania przedmiotowego problemu inaczej niż przez uzupełnienie luk legislacyjnych.
Stosowanie takich nieuregulowanych w przepisach środków prowadzi do naruszenia wolności oraz nietykalności cielesnej pacjenta. Dlatego też, by działania te nie przerodziły się w przemoc, istnieje konieczność stosowania ścisłych norm prawnych regulujących te kwestie na poziomie ustawy.
RPO ma nadzieję, że zadeklarowane w odpowiedzi MZ z 13 lipca 2022 r. działania polegające na przeprowadzeniu pogłębionej analizy odnośnie poprawy ochrony praw wszystkich grup pacjentów w omawianym zakresie, uwzględnią także pacjentów z zamkniętych zakładów psychiatrycznych.
IX.517.36.2020