Funkcjonariuszom SW na zwolnieniu lekarskim obniża się dodatki służbowe. Rzecznik pisze do MS
- Funkcjonariusze Służby Więziennej czują się dyskryminowani ze względu na stan zdrowia, bo obniża się im dodatki służbowe, gdyż przebywali na zwolnieniu lekarskim
- Dodatek służbowy można obniżyć w razie zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych – mówią przepisy
- Nieobecność z powodu choroby nie mieści się w tym zakresie – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i prosi Ministra Sprawiedliwości o zbadanie problemu
Do Rzecznika zwracają się funkcjonariusze SW, którym obniżono dodatki służbowe z tego powodu, że byli na zwolnieniu lekarskim. Z informacji, które trafiają do Rzecznika wynika, że problem może wkrótce dotyczyć całej formacji.
Skarżący zwracają uwagę, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest od nich niezależne i nie powinni z tego powodu ponosić konsekwencji finansowych. Tym bardziej, że za każdy dzień takiej nieobecności potrącane jest 20% uposażenia. Zwolnienie lekarskie będzie miało także wpływ na wysokość nagrody rocznej.
Funkcjonariusze odbierają obniżenie dodatku służbowego jako swoistą dyskryminację ze względu na stan zdrowia.
RPO zwraca uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem określającym warunki i tryb przyznawania funkcjonariuszom dodatków o charakterze stałym - dodatek służbowy można obniżyć w razie zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych.
Zdaniem Rzecznika przebywanie przez funkcjonariusza Służby Więziennej na zwolnieniu lekarskim nie mieści się w zakresie „zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych”. Dlatego, że w tym czasie, ze względów zdrowotnych, funkcjonariusz ten w ogóle nie wykonuje obowiązków służbowych. Nie można więc do ustania wykonywania obowiązków służbowych z tej przyczyny odnosić kategorii ich prawidłowości bądź nieprawidłowości.
W związku z tym Marcin Wiącek prosi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę o zbadanie problemu i poinformowanie o ustaleniach i podjętych decyzjach.
WZF.7043.100.2022