Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Policyjny zakaz wjazdu na chodnik podczas zgromadzenia. Rzecznik pyta o przyczynę 

Data:
  • Policja bez podania przyczyny zakazała organizatorom zgromadzenia publicznego w Warszawie wjechania pojazdu z podnośnikiem na chodnik
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia

Do RPO zwrócili się organizatorzy zgromadzenia publicznego, które odbyło się w Warszawie u zbiegu ulic L. Waryńskiego i Nowowiejskiej 25 czerwca 2022 r. 

Wskazali, że funkcjonariusze policji - mimo wcześniejszego informowania władz o chęci skorzystania z podnośnika koszowego w celu umieszczenia na nim transparentów -  zabronili wjazdu tym pojazdem na teren pasa drogowego i chodnika, nie podając przyczyn tej decyzji. 

Obowiązkiem Rzecznika Praw Obywatelskich jest rzetelne zbadanie sprawy w przypadku zarzutów dotyczących naruszenia zasady legalizmu lub konstytucyjnych praw i wolności w ramach działania służb i instytucji publicznych.

Dlatego zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dzierżaka o poinformowanie o przyczynach tej decyzji oraz ich podstawie prawnej, a także prawidłowości zachowania funkcjonariuszy wobec organizatorów zgromadzenia.

VII.613.1.2022

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź KSP
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski