Biuletyn Informacji Publicznej RPO

O zdrowiu psychicznym w Dniu Walki z Depresją – spotkanie z przedstawicielami Inicjatywy „Nasz Rzecznik” w BRPO

Data:
Tagi: kalendarium

23 lutego 2024 r. zastępca RPO Valeri Vachev przyjął w Biurze RPO przedstawicieli Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. Zorganizowane w Światowym Dniu Walki z Depresją spotkanie poświęcono omówieniu bieżących problemów w obszarze ochrony zdrowia psychicznego. Uczestnicy zapoznali się także z opracowanym przez działaczy Manifestem Zdrowia Psychicznego.

Ze strony Biura RPO w spotkaniu wzięli udział również: główna koordynatorka ds. wdrażania postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska, główna koordynatorka ds. współpracy z partnerami społecznymi Adela Gąsiorowska, Joanna Koczorowska z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Dorota Siwiec i Agnieszka Jarzębska  z Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz Dorota Beker z Zespołu ds. Równego Traktowania.

Autorzy manifestu zwrócili uwagę na potrzebę zapewnienia systemowego wsparcia osób z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Przedstawione postulaty koncentrowały się na potrzebie zapewnienia adekwatnego wsparcia w placówkach opieki zdrowotnej, potrzebie szkolenia kadr medycznych, a także uwzględnieniu roli asystenta zdrowienia w systemie wsparcia osób z trudnościami zdrowia psychicznego. W dalszej części spotkania zwrócono uwagę na potrzebę przeprowadzenia kompleksowej reformy orzecznictwa, zastąpienia instytucji ubezwłasnowolnienia systemem wspieranego podejmowania decyzji, wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej osobom z doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego, a także działań na rzecz deinstytucjonalizacji usług zdrowotnych i społecznych. Zdaniem autorów, proponowane działania wymagają podjęcia również działań edukacyjnych.

Pracownicy Biura RPO odnieśli się do przedstawionych propozycji i przekazali informacje o działaniach podejmowanych przez Rzecznika.

Inicjatywa „Nasz Rzecznik” to nieformalna grupa organizacji i inicjatyw społecznych.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 i jest obchodzony 23 lutego. Depresja wpływa na każdą strefę życia i może charakteryzować się różnym nasileniem objawów. Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na profilaktyki zdrowia psychicznego oraz trudności jakich doświadczają osoby w kryzysie zdrowia psychicznego. Trzeba jednak pamiętać, że depresja nie zawsze objawia się obniżonym nastrojem i przygnębieniem, a osoba doświadczająca depresji może ukrywać swoje trudności, co utrudnia uzyskanie diagnozy i niezbędnego wsparcia. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z kryzysami psychicznymi i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik