Jaki jest limit osób na zebraniu domowym? – pytanie z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:

Maksymalna liczba gości na zebraniu rodzinnym wynosi 5 osób. Do liczby osób uczestniczących w zebraniu nie wlicza się domowników.

Wynika to z następujących ustępów  § 26 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii:

ust. 1

Do dnia 28 marca 2021 r. zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1, albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym:

  1. maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 5;
  2. odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m; (…)

ust. 11 11.

Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

  1. spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
  2. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;
  3. zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).

Stan prawny na dzień 15 marca 2021 r.

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji: 2021-03-18 08:44:25
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2021-06-01 10:33:53
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk