Biuletyn Informacji Publicznej RPO

#NieDamySię  Wspólnoty sąsiedzkie #RPO przedstawia

Data:

W tym ponurym czasie rozkwita jednak alternatywny świat: zainteresowania drugim człowiekiem i jego losem, dobra, serdeczności i sprawczości. Nie przegapmy tego. Nie zapomnijmy podziękować. RPO już dziękuje

Organizator:

Wawrzyniec Smoczyński

Działania

W czasach epidemii zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach i zadbać przede wszystkim o siebie i najbliższych. Jednak wśród nas, za ścianą, piętro niżej, w klatce obok są osoby które potrzebują pomocy i wparcia. Powstaje pytanie czy dam radę, czy sąsiedzi będą chcieli otworzyć mi drzwi i ze mną porozmawiać, jak zacząć?

I oczywiście można działać w pojedynkę ale można również wspólnie z innymi, tworząc wspólnoty sąsiedzkie. I tu z pomocą przychodzi poradnik „Jak zorganizować wspólnotę na czas epidemii”, w którym można znaleźć wiele odpowiedzi, jak i porad jak połączyć siły z sąsiadami w walce z koronawirusem.

Jest to instrukcja jak uruchomić zorganizowaną pomoc wzajemną na poziomie klatki kamienicy/piętra w bloku w kilku krokach:

  • Zadbaj o siebie, swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Określ w jakim stopniu możesz pomóc i zdecyduj jak duża ma być Twoja wspólnota.
  • Znajdź sojuszników, bo wtedy właśnie tworzy się wspólnota. Dobrze, żeby sojusznicy byli różni.
  • Wyjdźcie do sąsiadów, nie bezpośrednio, ale używając domofonu, lub rozwieszając plakaty. A może na klatce jest osoba, która zna wszystkich?
  • Ustalcie potrzeby i zasoby. Czasem wystarczy zainteresowanie drugą osobą a czasem pomoc w zakupach czy domowych czynnościach. A następnie podzielić role, kto czym może się zająć.
  • Zacznijcie działać, bo wzajemna pomoc to coś bardzo ważnego.

A wszystko to z myślą o tym, by ograniczyć ekspansję wirusa, a zarazem podtrzymać relacje społeczne.

Ważne linki:

Autor informacji: Dyrektor Centrum Projektów Społecznych
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk