„Trzeba wprowadzić modę na niehejtowanie” – dr Adam Bodnar o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w internecie
- Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić swoistą modę na niehejtowanie, doprowadzić do tego, że ludzie w internecie będą się do siebie odnosić z szacunkiem, będą prowadzić merytoryczną dyskusję - mówił rzecznik praw obywatelskich podczas Forum Hejt-reaguj!, które zostało zorganizowane przez RPO, Stowarzyszenie „Polis”, koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Wydarzenie było kontynuacją Okrągłego Stołu w sprawie zwalczania mowy nienawiści w internecie, zainicjowanego przez dr. Adama Bodnara w 2015r.
Rzecznik zauważył, że debata na temat kryzysu migracyjnego i imigrantów spowodowała niezwykłe napięcie społeczne. Jego zdaniem, jest to widoczne m.in. w postaci hejtu w internecie, kierowanego głównie pod adresem cudzoziemców. Jak zaznaczył dr Bodnar nie pozostaje to bez konsekwencji dla bezpieczeństwa osób, które mają inny kolor skóry, czy są innej narodowości. Ten problem dotyka zarówno tych, którzy od dawana mieszkają w Polsce, jak i osób przybywających tu tylko na chwilę np. zagranicznych studentów. RPO przypomniał, że doszło już do kilku przypadków pobicia na tle narodowościowym.
Dr Bodnar podkreślił, że od początku swojej kadencji podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści. Wskazywał, że w ramach okrągłego stołu udało się nawiązać współpracę pomiędzy instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami największych portali internetowych. Rzecznik mówił o pierwszych efektach tego porozumienia. Wskazał na trzy obszary współpracy:
- kampanię społeczną poświęconą przeciwdziałaniu mowie nienawiści w intrenecie,
- działania edukacyjne,
- wprowadzenie skuteczniejszych rozwiązań prawnych.
Dr Bodnar zauważył, że wiele polskich miast ma ogromny potencjał, który z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści. Mówił także o potrzebie zaangażowania w ten projekt tzw. influencerów, czyli blogerów, youtuberów i innych twórców internetowych, którzy mają duży wpływ na opinie internautów.
Spotkanie było okazją do poznania najnowszych narzędzi edukacyjnych, kampanii i działań społecznych poświęconych przeciwdziałaniu mowie nienawiści, przemocy i dyskryminacji wśród młodzieży zarówno w internecie, jak i poza nim. O swoich doświadczeniach i podejmowanych dotychczas działaniach opowiadali przedstawiciele organizacji pozarządowych. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej dr Michał Rusinek mówił o tym, dlaczego należy przeciwdziałać mowie nienawiści. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat ewentualnych działań w zakresie prawa i edukacji jakie należy podjąć, aby skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści.