Zasady udziału w zawodach lekkoatletycznych osób bez obywatelstwa RP. Pismo do PZLA
- Jeden z klubów lekkoatletycznych skierował do RPO wniosek w sprawie wykluczenia jego zawodniczki z Mistrzostw Polski U16 Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Białymstoku - ze względu na brak obywatelstwa RP
- Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pisze w tej sprawie do prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego
- Pyta m.in., co jest podstawą zróżnicowania, w którego efekcie zawodnikom bez polskiego obywatelstwa umożliwia się udział tylko w niektórych zawodach
Do RPO wpłynęło pismo Lekkoatletycznego Klubu Sportowego "Górnik" w Wałbrzychu, wyrażające zaniepokojenie wykluczeniem z rywalizacji jednej z zawodniczek ze względu na brak obywatelstwa. RP Problem dotyczył także innych osób biorących udział w Mistrzostwach Polski U16 Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Białymstoku.
Informacja o wykluczeniu została przekazana zawodniczce zaledwie 3 dni przed zawodami, na które była zgłoszona, a zapewniono jej i opłacono zakwaterowanie oraz wyżywienie.
Klub bezskutecznie odwołał się od decyzji PZLA, powołując się na §1 ust. 3 Regulaminu Startu Zawodników Zagranicznych w PZLA w Mistrzostwach Polski. Zgodnie z nim każdy zgłaszany zagraniczny zawodnik musi spełnić warunki uczestnictwa zgodnie z regulaminem PZLA Mistrzostw Polski z wyłączeniem posiadania obywatelstwa RP.
Art.1 pkt. 1-5 tego Regulaminu określa procedurę dopuszczającą do zawodów osoby bez obywatelstwa polskiego, na podstawie spełnienia warunków uczestnictwa zgodnie z Regulaminem PZLA Mistrzostw Polskich. Regulamin jest dostosowywany i publikowany co roku.
Lektura niektórych innych aktów wydanych przez PZLA rodzi wątpliwości co do ich zgodności z ogólnymi zasadami uczestnictwa obcokrajowców w zawodach. Dotyczy to m.in. art. 13 Regulaminu PZLA Mistrzostw Polski U16 Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego. Chodzi o fragment: ,,Dodatkowo prawo uczestnictwa mają zawodnicy zagraniczni, gdy posiadają ważną licencję PZLA przez trzy kolejne sezony (tzn. możliwy jest udział we współzawodnictwie SSM dopiero w trzecim kolejnym sezonie startów w Polsce) lub po uzyskaniu odrębnej zgody PZLA” oraz art. 5 Regulaminu 100. PZLA Mistrzostw Polski z 27-29 czerwca 2024 r. w Bydgoszczy, zgodnie z którym ,,W 100. PZLA Mistrzostwach Polski prawo startu mają wyłącznie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej posiadający ważną na sezon 2024 licencją zawodniczą wystawioną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki”. Regulamin nie przewiduje wyjątków od tej zasady.
Zgodnie art. 37 ust. 1 Konstytucji RP każdy, kto znajduje się pod władzą RP, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji. Wyjątki od tej zasady muszą wynikać z ustawy. Określenie „każdy” należy odnieść do każdego człowieka, niezależnie od jego cech narodowościowych, obywatelskich czy etnicznych - także do uchodźcy niebędącego obywatelem polskim.
Z tego względu takiej osobie przysługuje prawo do równego traktowania, wynikające z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Na podstawie art. 32 ust. 2 Konstytucji zakazane jest jej dyskryminowanie w życiu społecznym z jakiejkolwiek przyczyny, także z powodu danej narodowości lub obywatelstwa albo ich braku.
ZRPO Stanisław Trociuk prosi Prezesa PZLA o wyjaśnienia, zwłaszcza o podanie przyczyny i podstawy prawnej odmowy zawodniczce startu w Mistrzostwach Polski U16 Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego oraz nieuwzględnienia odwołania klubu.
Pyta także, co jest podstawą zróżnicowania, w którego wyniku zawodnikom bez polskiego obywatelstwa umożliwia się uczestnictwo tylko w niektórych zawodach. Jest ono widoczne na przykład na podstawie zestawienia Regulaminu nie tylko 100., ale i 99., 98., 97. i 96. PZLA Mistrzostw Polski z pkt. 5 Regulaminu 96. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, gdzie obywatelstwo nie jest wymienione jako kryterium dopuszczalności.
ZRPO prosi też o wyjaśnienie, czy taka sama opłata startowa obowiązuje również zawodników z polskim obywatelstwem.
VII.715.64.2024