Opinia RPO do projektu pieczy współdzielonej
Data:
- Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (UD 349), który ma wprowadzić instytucję pieczy współdzielonej
- Projekt co do zasady zasługuje na aprobatę – pisze zastępca RPO Stanisław Trociuk do sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy
Potrzeba wprowadzenia tej instytucji była od lat postulowana zarówno w doktrynie, jak i opinii publicznej. W 2022 r. na konieczność uregulowania pieczy współdzielonej - wówczas zwanej pieczą naprzemienną - zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich , co spotkało się z pozytywną odpowiedzią MS.
Krytyczne uwagi RPO do projektu dotyczą elementów przedmiotowo istotnych samej konstrukcji prawnej pieczy współdzielonej oraz elementów pominiętych przez projektodawcę, a istotnych z punktu widzenia praktyki stosowania prawa.
Szczegółowe uwagi dotyczą takich kwestii, jak:
- Definicja pieczy współdzielonej
- Kryteria brane pod uwagę przy orzekaniu
- Obowiązek alimentacyjny
- Kwestia miejsca zamieszkania dziecka
- Kwestie zabezpieczenia społecznego
(opinia RPO w załączniku)
IV.022.5.2026
