Problemy z nauką języka mniejszości narodowych i regionalnych. Informacja dla MSWiA na potrzeby raportu dla Rady Europy
- Polska jest stroną Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych i ma obowiązek raportowania realizacji jej postanowień
- Raport przygotowywany jest w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Na prośbę ministra Rzecznik informuje o najważniejszych problemach z jakimi mierzą się mniejszości narodowe i etniczne w zakresie nauki języków
Rzecznik Praw Obywatelskich został zaproszony do przedstawienia uwag do projektu „IV Raportu z realizacji postanowień Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2021”.
Raport przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach obowiązku okresowego raportowania realizacji postanowień Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych.
Karta została zatwierdzona w ramach Rady Europy w 1992 r. w celu ochrony oraz promocji języków regionalnych oraz języków mniejszości narodowych w Europie. Polska ratyfikowała kartę 12 lutego 2009 r. Weszła w życie w Polsce od 1 czerwca 2009 r.
W ramach swojej działalności RPO podejmuje działania na rzecz ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych. W związku tym Marcin Wiącek w odpowiedzi informuje, że w ostatnich latach do Rzecznika wpływały skargi, z których wynika, że nauczyciele zmuszeni są prowadzić zajęcia według własnych, autorskich programów nauczania.
Zwraca również uwagę na ważniejsze interwencje, które podejmowało Biuro RPO. Należą do nich m.in.:
- sprawę braku możliwości wyboru nauki języka mniejszości jako nauczanego na lekcjach języka obcego nowożytnego,
- sprawę dotyczącą ograniczenia przez Sejm RP przewidzianych pierwotnie w budżecie państwa środków na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych,
- sprawy dotyczące braku dostępności podręczników do nauczania języka ukraińskiego.
Problemy, z jakimi mierzą się mniejszości narodowe i etniczne w Polsce - również w ramach problematyki objętej zakresem przygotowywanego Raportu - opisane zostały w opracowaniach przygotowanych w BRPO, które zawierają omówienie działalności Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych w latach 2016-2018 i 2018-2019.
Rzecznik załącza to opracowania do swojej odpowiedzi i prosi podsekretarza stanu w MSWiA Błażeja Pobożego o udostępnienie przygotowywanego w MSWiA raportu w jego ostatecznej wersji.
XI.071.5.2022
Załączniki:
- Dokument
- Dokument
- Dokument