Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Ulga dla klasy średniej również dla zleceniobiorców? BRPO pyta MF o stan prac

Data:
  • Osoby osiągające przychody z umów zlecenia lub o dzieło nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej
  • Zwolnienie takie przysługuje zaś osobom wykonującym podobną pracę na etacie
  • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło w tej sprawie do Ministerstwa Finansów

Do Biura RPO wpływają kolejne skargi na reformę podatków w ramach tzw. Polskiego Ładu. Wskazują na problem osób osiągających przychody z umów cywilnoprawnych np. z umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zdaniem skarżących konstrukcja ulgi dla klasy średniej jest krzywdząca i niesprawiedliwa. Została bowiem skierowana do wąskiego kręgu adresatów. Mogą z niej skorzystać tylko osoby osiągające przychody ze stosunku pracy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali podatkowej.

Ulga dla klasy średniej nie jest zaś przewidziana dla innych grup podatników. Nie może być stosowana do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Oznacza to, że osoby, których głównym źródłem przychodu jest umowa zlecenie, tracą na Polskim Ładzie - jeżeli zarabiają powyżej 4900 zł.

Tę ulgę wprowadzono, aby złagodzić skutki braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Skarżący zwracają uwagę, że wypracowując podobną kwotę przychodu, pracownik zatrudniony na umowę o pracę może z niej skorzystać, podczas gdy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej już nie.

Z doniesień mediów wynika, że w ramach prac nad zmianami w Polskim Ładzie planowane jest m.in. rozszerzenie ulgi tak, aby objęła również zleceniobiorców. Dlatego Biuro RPO prosi MF o informacje o stanie prac legislacyjnych nad taką korektą.

V.511.2.2022

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski