Polski KMPT przyłącza się do apelu ponad 30 Krajowych Mechanizmów Prewencji z całego świata
- Wszystkie osoby zaangażowane w ochronę praw człowieka w Afganistanie oraz ich rodziny, muszą w obliczu zagrożenia zostać objęte ochroną
- Ofensywa Talibów w Afganistanie stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania niezależności i dalszego funkcjonowania Afgańskiego Krajowego Mechanizmu Pewencji Tortur oraz bezpieczeństwa jego członków i pracowników
- Szczególnie zagrożone są kobiety, które zarządzały i pracowały dla AIHRC
Stowarzyszenie Zapobiegania Torturom (APT) o sytuacji afgańskiego Mechanizmu Prewencji Tortur: „Wszystkie osoby zaangażowane w ochronę praw człowieka w Afganistanie oraz ich rodziny, muszą w obliczu zagrożenia zostać objęte ochroną”.
W obliczu tak trudnej sytuacji humanitarnej w Afganistanie zagrożone jest bezpieczeństwo i życie wielu osób, w tym tych, którzy działali dotychczas na rzecz ochrony praw człowieka.
W trakcie Nadzwyczajnej Sesji Rady Praw Człowieka OZN, ponad 30 Krajowych Mechanizmów Prewencji z całego świata, podpisało wspólne oświadczenie, wyrażające solidarność z afgańskim Mechanizmem Prewencji Tortur oraz wzywające władze Afganistanu do wypełnienia swoich zobowiązań międzynarodowych oraz zagwarantowania bezpieczeństwa członkom i pracownikom afgańskiego Mechanizmu Prewencji Tortur. Polski Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur również podpisał się pod tym apelem.
„Ofensywa Talibów w Afganistanie stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania niezależności i dalszego funkcjonowania Afgańskiego Krajowego Mechanizmu Pewencji Tortur (ang. the Afghan Independent Human Rights Commission) oraz bezpieczeństwa jego członków i pracowników.” – czytamy na stronie APT.
W oświadczeniu wezwano również do podjęcia konkretnych działań zmierzających do ochrony osób działająch na rzecz ochrony praw człowieka, w tym do podjęcia kroków na szczeblu międzynarodowym: „Wszystkie osoby zaangażowane w promowanie ochrony praw człowieka i wartości demokratycznych stoją obecnie w obliczu represji ze strony Talibów. Szczególnie zagrożone są kobiety, które zarządzały i pracowały dla AIHRC. Wszystkie osoby zaangażowane w ochronę praw człowieka w Afganistanie oraz ich rodziny, muszą w obliczu zagrożenia zostać objęte ochroną, włączając w to udzielenie wiz humanitarnych oraz bezpiecznego transportu za granice kraju.
Stowarzyszenie Zapobiegania Torturom (APT, ang. Association for the Prevention of Torture) jest międzynarodową organizacją pozarządową z siedzibą w Genewie, która od 1977 roku działa na rzecz zapobiegania torturom, nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu albo karaniu.
Załączniki:
- Dokument