Biuletyn Informacji Publicznej RPO

NSA uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika w sprawie informacji publicznej

Data:
  • Obywatel nie dostał od Izby Notarialnej w Krakowie informacji publicznej w postaci informacji o wysokości wynagrodzenia sędziego za prowadzenie zajęć dla aplikantów notarialnych
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę obywatela; uznał wprawdzie żądaną informację za publiczną, ale ocenił, że nie powinna zostać udostępniona z uwagi na ochronę prywatności sędziego
  • Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną, wniesioną przez RPO na rzecz obywatela i uchylił wyrok I instancji 

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę kasacyjną do NSA w sprawie dotyczącej nieudostępnienia przez Izbę Notarialną w Krakowie informacji publicznej w postaci informacji o wysokości wynagrodzenia wskazanego imiennie sędziego za prowadzenie zajęć dla aplikantów notarialnych.

Organ uznał, że dane te nie stanowią informacji publicznej oraz nie wydał decyzji administracyjnej o odmowie udzielenia informacji publicznej. Działając w zgodzie z przepisami prawa, wnioskodawca wniósł skargę na bezczynność Izby Notarialnej.

Sąd I instancji oddalił skargę w tym zakresie. Stwierdził, że wprawdzie wskazana informacja stanowi informację publiczną, ale nie powinna zostać uwzględniona z uwagi na ochronę prywatności sędziego. Sąd nie stwierdził tym samym bezczynności organu, mimo że Izba Notarialna uznała, że wnioskowana informacja nie jest informacją publiczną i nie wydała decyzji w tej sprawie.

W ocenie Rzecznika wnioskowanie przedstawione przez WSA było nieprawidłowe. Skoro sąd uznał, że informacja o wynagrodzeniu za prowadzenie zajęć na aplikacji notarialnej jest informacją publiczną, to powinien był stwierdzić bezczynność organu i przekazać Izbie Notarialnej sprawę do ponownego rozpatrzenia. Na tym etapie postępowania WSA nie powinien był oceniać, czy zaistniały przesłanki odmowy udzielenia informacji publicznej, np. ze względu na ochronę prywatności osoby fizycznej.

Rzecznik stanął na stanowisku, że organizowanie aplikacji notarialnej przez Izbę Notarialną stanowi wykonywanie zadania publicznego. W związku z tym informacja o wynagrodzeniu za prowadzenie zajęć dla aplikantów stanowi informację publiczną podlegająca udostępnieniu.

W wyroku z 29 maja 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Rzecznika i uchylił wyrok WSA w Krakowie w zaskarżonej części, zwracając mu sprawę.

VII.6060.43.2017

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska
Data:
Operator: Anna Kabulska