Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Szczepienia mieszkańców placówek opieki w województwie kujawsko-pomorskim

Data:
  • Ponad 2,8 tys. mieszkańców domów pomocy społecznej w województwie kujawsko-pomorskim zostało zaszczepionych dwoma dawkami. Z możliwości szczepień skorzystali także mieszkańcy prywatnych placówek opieki i pracownicy tych instytucji.

W domach pomocy społecznej i prywatnych domach opieki przebywają osoby z grup najbardziej narażonych na zakażenie: osoby starsze, schorowane, z niepełnosprawnościami. Zakażenia mogą pojawić się także w innych zamkniętych placówkach.

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur  pytał odpowiednie organy o działania podjęte w tych placówkach w ramach epidemii koronawirusa. Jednym ze środków służących zapobieganiu zarażeniom w DPS i prywatnych placówkach opieki były szczepienia mieszkańców jak i personelu. KMPT zapytał, jak wygląda stan szczepień w tego typu jednostkach.

Szczepienia w województwie kujawsko-pomorskim

Paweł Klamka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  poinformował, że na dzień 29 kwietnia 2021 r. w domach pomocy społecznej umieszczonych było 5.116 osób, z czego 3.541 osób wyraziło chęć skorzystania ze szczepień przeciwko Covid-19. Z kolei w prywatnych placówkach całodobowej opieki przebywało 490 mieszkańców, w tym chęć skorzystania ze szczepienia wyraziło 439 osób.

Przedstawiciel wojewody dodał, że w domach pomocy społecznej zatrudnionych było 2.874 pracowników, z tego chęć skorzystania ze szczepień przeciwko Covid-19 wyraziło 2.116 osób. Liczba personelu zatrudnionego w placówkach całodobowej opieki wynosiła 284 osoby, w tym 204 osoby wyraziły zgodę na szczepienie.

Na dzień 29 kwietnia br. dwie dawki szczepionki przyjęło 2.891 mieszkańców i 1.414 pracowników DPS oraz 374 mieszkańców i 168 pracowników placówek całodobowej opieki.

KMP.071.8.2020

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk