Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Delegacja Komisji Weneckiej rozmawiała z RPO o sytuacji w Polsce w tym o sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Data:

W siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie odbyło się 12 września spotkanie Komisji Weneckiej z RPO Adamem Bodnarem.

Rozmowy dotyczyły praw i wolności obywateli w Polsce a także Trybunału Konstytucyjnego, w tym orzeczenia z 11 sierpnia w sprawie ustawy o Trybunale z 22 lipca 2016 r.

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę na zapowiadane na październik się orzeczenie Trybunału w sprawie automatycznego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.  Jest to bowiem sprawa doskonale pokazująca, jak wielkie znaczenie ma dla spraw codziennych obywateli niezależny sąd konstytucyjny.

Komisję Wenecką reprezentowali: prof. Kaarlo Tuori (Uniwersytet w Helsinkach), prof. Sarah Cleveland (Columbia Law School), Jean-Claude Scholsem (profesor emerytowany Uniwersytetu w Liege), Thomas Markert (sekretarz Komisji Weneckiej) i  Schnutz Dürr (sekretariat Komisji Weneckiej).

Oprócz dr. Adama Bodnara w spotkaniu wzięły udział także: zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek i zastępczyni dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego dr hab. Agnieszka Grzelak.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk