Zgody na dodatkowe zatrudnienie pracowników IPN. Pismo do Prezesa Instytutu
- Unieważniono wszystkie wydane wcześniej zgody Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na podejmowanie dodatkowego zatrudnienia przez pracowników IPN
- Tym samym ci, którzy łączą pracę w IPN np. z pracą naukową, muszą starać się o to ponownie
- Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk prosi prezesa IPN Karola Nawrockiego o podanie przyczyn, dla których aktem generalnym cofnięto zgody udzielane po odrębnym rozpatrzeniu każdego przypadku
Rzecznikowi zasygnalizowano problem zarządzenia Nr 37/23 Prezesa IPN z 14 listopada 2023 r. w sprawie zezwolenia na podejmowanie innego zajęcia zawodowego przez pracownika Instytutu.
Z przekazanych informacji wynika, że po raz drugi w czasie kadencji prezesa Karola Nawrockiego unieważniono wszystkie wydane wcześniej zgody na podejmowanie dodatkowego zatrudnienia. Powoduje to, że pracownicy, którzy łączą pracę w IPN na przykład z pracą naukową w innej jednostce bądź uczelni, muszą o taką zgodę starać się ponownie.
W odczuciu osoby zwracającej się do RPO służy to nieformalnemu naciskowi na pracowników IPN, zwłaszcza prowadzących badania naukowe, bądź też jako sposób na doprowadzenie do odejścia z IPN osób niepożądanych.
ZRPO prosi prezesa Karola Nawrockiego o wskazanie przyczyn, dla których aktem generalnym cofnięto zgody na dodatkowe zatrudnienie, które były udzielane indywidualnie - po odrębnym rozpatrzeniu każdego przypadku.
III.7044.70.2023