Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Czy wspólnoty i spółdzielnie zapłacą wyższe stawki za energię elektryczną? RPO prosi URE o analizę taryfy jednego ze sprzedawców prądu

Data:
  • Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mają problemy z podwyżkami cen prądu
  • Od października 2022 r. sprzedawcy energii, którzy dotychczas nie musieli przedstawiać taryf do zatwierdzenia URE, mają taki obowiązek
  • Aby chronić wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie przed nieuzasadnionymi, podwyższonymi stawkami za prąd, zastępca RPO Stanisław Trociuk pisze do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina

W związku z przeprowadzaną przez URE analizą przedstawionej przez E.ON do zatwierdzenia Taryfy dla energii elektrycznej na rok 2023, Rzecznik prosi o zweryfikowanie zasadności stosowania w niej wyższych stawek za energię elektryczną dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, o ile zostały one w niej przewidziane.

W piśmie przypomina ustalenia wynikające z dotychczasowych wystąpień dotyczących tego problemu. Zwraca uwagę, że z wrześniowej odpowiedzi URE na wystąpienie Rzecznika wynikało, że E.ON - na mocy zwolnienia potwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym - nie przedkłada Taryfy do zatwierdzenia przez Prezesa URE, lecz stosuje w rozliczeniach z odbiorcami Taryfę dla energii elektrycznej, w której zawarte są ceny zatwierdzone przez Zarząd Przedsiębiorstwa.

W odpowiedzi podkreślono, że taryfa E.ON dla „części wspólnych" wspólnot/spółdzielni mieszkaniowych jest określona co do rodzaju jako grupa G, ale jest prezentowana na stronie E.ON jako „Dla Biznesu", a ceny w niej są wyższe niż dla odbiorców G tego przedsiębiorstwa.

Wskazano także wówczas, że zakres ustawowych kompetencji Prezesa URE, nie daje podstaw do wydania wiążącego stanowiska w zakresie kwalifikowania odbiorców do grup taryfowych G, wiążącego sprzedawców nieprzedstawiających Prezesowi URE taryfy do zatwierdzenia. Prezes URE zatwierdza taryfę bądź odmawia jej zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia niezgodności taryfy z zasadami i przepisami. Nie dotyczy to przedsiębiorstw nieprzedstawiających taryfy do zatwierdzenia. Natomiast stan ten można byłoby zmienić, poprzez stosowną zmianę ustawy - Prawo energetyczne, w odniesieniu do sprzedawcy działającego na wolnym rynku, pełniącego funkcję sprzedawcy z urzędu jakim jest E.ON. Zaznaczono wówczas, że inicjatywę ustawodawczą ma w tym obszarze Minister Klimatu i Środowiska.

Stan prawny w tym zakresie uległ zmianie w związku z uchwaleniem ustawy z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Nałożyła ona obowiązek przedstawienia taryfy do zatwierdzenia przez Prezesa URE na przedsiębiorstwa energetyczne pełniące funkcję sprzedawców z urzędu, wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, zwolnionych z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia zgodnie z art. 49 ustawy - Prawo energetyczne. Dzięki tej regulacji ochroną zostali objęci również odbiorcy w grupie taryfowej G na terenie działania przedsiębiorstwa obrotu: E.ON.

Można się jedynie domyślać, że konsekwencją wprowadzenia tego rozwiązania było opisywane w prasie i sygnalizowane w skargach do Rzecznika masowe wypowiadanie przez E.ON umów sprzedaży energii elektrycznej wspólnotom mieszkaniowym.

Na problem ten Rzecznik zwrócił uwagę w piśmie do Urzędu Regulacji Energetyki 11 listopada 2022 r. Wskazał w nim na istotne i pilne problemy wspólnot mieszkaniowych, które nie mają obecnie możliwości zawarcia umów sprzedaży energii elektrycznej i zapewnienia jej mieszkańcom na potrzeby korzystania z nieruchomości wspólnej. Problemy te wynikają z faktu, że E.ON odmawia zawarcia umów, stojąc na stanowisku, że: „wspólnota mieszkaniowa nie jest kwalifikowana jako odbiorca w gospodarstwie domowym i nie ma wobec niej obowiązku świadczenia usługi kompleksowej przez sprzedawcę z urzędu."

Mając na względzie potrzebę ochrony mieszkańców budynków wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych przed nieuzasadnionymi, podwyższonymi stawkami za energię elektryczną, w części dot. nieruchomości wspólnej, wobec faktu analizowania obecnie przedstawionej przez E.ON do zatwierdzenia Taryfy dla energii elektrycznej na rok 2023, RPO prosi prezesa URE o zbadanie tych problemów i analizę Taryfy E.ON we wskazanym zakresie oraz podjęcie stosownych działań.

IV.7215.768.2022

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi kolejna odpowiedź URE
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź URE
Operator: Łukasz Starzewski