Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Problemy romskich uchodźców wojennych z Ukrainy na dworcu w Przemyślu  

Data:
  • Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w sprawie grupy osób narodowości romskiej - uchodźców wojennych z Ukrainy -  która pod koniec października przebywała na dworcu kolejowym w Przemyślu 
  • Marcin Wiącek zwraca uwagę na problem wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart

Do RPO dotarła niepokojąca informacja dotycząca sytuacji osób narodowości romskiej - uchodźców wojennych z Ukrainy - przebywających na dworcu kolejowym w Przemyślu. 

Zgodnie ze stanem na 29 października 2022 r., na korytarzu w budynku dworca nocowało ponad 70 osób tej narodowości, głównie rodzin z dziećmi.

Spali na podłodze, nie mieli dostępu do toalet. Według relacji, bezpłatne, przenośne toalety nie nadają się do użytku ze względu na swój stan. Na korzystanie z płatnych toalet grupie przebywającej na dworcu brakowało środków finansowych.

Rzecznik zwraca się do Pani Wojewody o przyjrzenie się tej sytuacji. Prosi zwłaszcza o ustalenie, czy wskazane osoby próbowały uzyskać pomoc w punktach recepcyjnych lub w innych istniejących w Przemyślu centrach pomocy. Jeżeli tak, pyta o powody, dlaczego tej pomocy nie otrzymali. Prosi również o ustalenie obecnego miejsca pobytu tej grupy.

XI.540.77.2022

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź wojewody
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski